Negatív minősítéssel látta el szerdán este az amerikai AAA államadósság-besorolást a Fitch Ratings. Bár a nagy nemzetközi hitelminősítő továbbra is arra számít, hogy a demokraták és a republikánusok megállapodásra jutnak az adósságkorlát emeléséről, de nőtt a kockázata annak, hogy ezt mégsem sikerül időben megtenni. A Fitch azt vizsgálja, hogy fenntartható-e az Egyesült Államok „tripla A” besorolása a jelenlegi helyzetben. Janet Yellen pénzügyminiszter kincstári optimizmusa továbbra is töretlen: azt mondta, hogy az Egyesült Államok már június elsején megkezdheti a hiányzó tételek kifizetését.
Az adósságplafon áttörése az amerikai adminisztráció kudarca a középtávú költségvetési kihívások kezelésében, ami növekvő költségvetési hiányhoz és emelkedő adósságteherhez vezet, s egyre nagyobb kockázatot vetít a hitelképességre
– közölte a Fitch.
A Fitch szerint
a júniusi kifizetések elmaradása már valószínűleg összeegyeztethetetlen lenne a tripla A minősítéssel.
A hitelminősítő arra is kitért, hogy az Alkotmány 14. módosításának alkalmazása, vagyis az adósságkorlát figyelmen kívül hagyása, aláásná az Egyesült Államok hitelképességét.
Az 1868-ban ratifikált 14. módosítás
arról ismert, hogy kiterjesztette az állampolgárságot a volt rabszolgákra, s garantálta a törvények egyenlő védelmét. De tartalmaz egy jóval homályosabb, kevésbé ismert szakaszt is az államadósságról. Ez a záradék kimondja:
Az Egyesült Államok államadósságának törvény által engedélyezett érvényessége ... nem kérdőjelezhető meg.
A 4. szakasz a polgárháború során felhalmozott adósságok kezelésére szolgált, büntette a Konföderáció hitelezőit, s támogatta az Unió háborús erőfeszítéseit. Most
demokrata és republikánus jogászok vitatkoznak, hogy Biden elnök alkalmazhatja-e ezt az alkotmánykiegészítést.
A The Wall Street Journal emlékeztet, hogy hasonló helyzetben, 2011-ben az S&P leminősítette az Egyesült Államok adósbesorlását az 1941 óta tartott tripla A-ról, dupla A pluszra.
Globális aggodalom kíséri az Egyesült Államok költségvetési tárgyalásait, mert a
„Washington mindig fizet” tétel a világ pénzügyi rendszerének elméleti sarokköve.
A befektetők világszerte biztonságos menedékeszközöknek tekintik az amerikai kincstárjegyeket, amelyek szinte egyenértékűek a készpénzzel.
Az ultrarövid lejáratú
kincstárjegyek piacán különös volatilitás
tapasztalható, a június elsején esedékes értékpapírok hozama szerdán 7,1 százalék fölé ugrott a keddi 5,98 százalékról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.