Ahogy emelkedik az amerikai részvénypiac, úgy kérdőjelezik meg egyre többen a rali fenntarthatóságát. A vezető index – S&P 500 – értéke idén már 10 százalékkal emelkedett, de jó beszálló kínálkozott március közepén is, azóta 9,1 százalék hozamot tehetett zsebre, aki bevásárolt az indexet követő ETF-be – ilyen teljesítmény után megjelennek az óvatosabb hangok.
Sokan adnak Michael Wilson, a Morgan Stanley stratégájának véleményére, tavaly ő volt azon kevesek egyike, akik előre jelezték a tőzsdék 2022-es esését. Prognózisát tavaly az Institutional Investor szaklap első helyezéssel díjazta. Wilson egyike a legpesszimistább tőzsdei szakértőknek, medveálláspontját az amerikai tőzsdék erős teljesítménye sem ingatja meg, szerinte túl sok a kockázat, ami a piacokra leselkedik. Hétfői, az ügyfeleknek kiküldött jegyzetében felteszi a kérdést: megerősítést nyerhet-e egy új bikapiac? Majd igyekszik leszögezni, a válasz egyértelmű nem. Szerinte a fő kockázatok a következők:
– Túl magas a részvények értékeltsége.
– A piac emelkedésében túl kevés részvény vesz részt.
– A klasszikus defenzív részvények máris túlértékeltté váltak.
Ahol Wilson félig üres, ugyanott kollegája, a Bank of America stratégája, Savita Subramanian félig teli poharat lát, szerinte a vezető amerikai index 4300 pontig emelkedhet az év végére (jelenleg 4200 pont körül ingadozik), eddig csak 4000 pontot jósolt. Szerinte felesleges keseregni azon, hogy az olcsó pénz korszaka lezárult, sőt:
az amerikai vállalati szektor az olcsó finanszírozásról áthelyezi, áthelyezte a hangsúlyt a strukturális előnyökre, ezek a hatékonyság, az automatizálás és a mesterséges intelligencia.
A történelmi példák mindenesetre a Bank of America szakértője mellett állnak: ha az év első száz napja nagyobb emelkedéssel telt az amerikai tőzsdén, a pozitív hangulat rendre kitartott az év egészére is.
Legutóbb, 2021-ben az első száz nap 11,7 százalék pluszt hozott az amerikai tőzsdeindexben, a teljes év pedig 26,9 százalékos emelkedéssel zárult.
Szinte ugyanez volt a forgatókönyv 2019-ben: 12,7 és 28,9 százalékos pluszokkal.
A befektetők rövid távon az amerikai adósságplafon megemelésével kapcsolatos vitákra tekintenek kockázatként, ha lesz megegyezés, az valószínűleg újabb löketet adhat a részvénypiacoknak – a Morgan Stanley stratégája szerint ez utóbb majd fals kitörésnek bizonyul majd. Joe Biden elnök és Kevin McCarthy republikánus házelnök hétfőn folytatja az egyeztetéseket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.