BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Microchip Photo IllustrationsMicrochip and Samsung logo displayed on a phone screen are seen in this multiple exposure illustration photo taken in Krakow, Poland on April 10, 2023. (Photo by Jakub Porzycki/NurPhoto) (Photo by Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP)

A Samsung két év múlva megkezdi a két nanométeres csipek gyártását, és utolérnék a piacvezető TSMC-t

Minél kevesebb nanométeres egy félvezető, annál fejlettebb, mivel nagyobb a teljesítménye és kisebb az energiafogyasztása. Jelenleg csak három cég, a Samsung, az Intel és a TSMC képes gyártani a legfejlettebb csipeket.

A Samsung 2025-ben kezdi meg a két nanométeres csipek tömegtárgyártását: először az okostelefonokhoz készíti a legfejlettebb félvezetőket, 2026-tól számítástechnikai eszközökhöz, majd 2027-től autókhoz is – árulták el a dél-koreai vállalat képviselői egy amerikai technológia fórumon. Hozzátették: a Samsung 2 nanométeres félvezetője 12 százalékkal lesz hatékonyabb és 5 százalékkal kisebb a 3 nanométereshez képest.

Microchip Photo IllustrationsMicrochip and Samsung logo displayed on a phone screen are seen in this multiple exposure illustration photo taken in Krakow, Poland on April 10, 2023. (Photo by Jakub Porzycki/NurPhoto) (Photo by Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Fotó: AFP

A bejelentésre azért került sor, mert a csipgyártók között egyre élesebb a verseny, mivel a mesterséges intelligencia és az elektromos autók terjedése miatt egyre több félvezetőre van szükség. A távol-keleti cég már korábban fogadkozott, hogy öt éven belül utolérik a tajvani TSMC-t, ami szintén 2025-ben kezdi meg a 2 nanométeres csipek tömegtermelését és tavaly óta gyárt 3 nanométereseket – írja a Nikkei Asia.

A félvezetők kritikus fontosságú alkatrészek, hiszen az okostelefonoktól kezdve az orvosi eszközökön át az autókig és a vadászgépekig mindenhez szükségesek. Minél kevesebb nanométeres egy félvezető, annál fejlettebb, mivel nagyobb a teljesítménye és  kisebb az energiafogyasztása. Ez azt is jelenti, hogy bonyolultabb és drágább legyártani. Jelenleg a 3 nanométeres csipek számítanak a legfejlettebbeknek és csak három cég, az Intel, a Samsung és a TSMC képes gyártani, mivel ezek termelése rendkívüli szakértelmet igényel.

Az iparág királya

A Samsung fogadkozása, hogy utoléri a tajvani riválist, aligha lesz egyszerű. A TSMC üzleti modellje, hogy más vállalatok által tervezett csipeket gyárt magas színvonalon. Így például az iPhone-ban lévő félvezetőket az Apple tervezi, de a TSMC készíti. A tajvani vállalat partnerei között megtalálható az Nvidia és az AMD is. A sikere arra épül, hogy minden piacon kiszolgálja az ügyfeleket, mindezt egy költséghatékony, szinte teljes egészében tajvani gyárcsoportból teszi.

Tajvanon van a globális csipgyártói kapacitás 20 százaléka, viszont a legfejlettebb – az 5 nanométeres vagy annál kisebb – félvezetők esetén tavaly a gyártókapacitás több mint 90 százaléka található a szigeten, bár az idén csökkenhet az arány. Tajpej szerint a globális félvezetőgyártás Tajvanon belüli koncentrációja biztosítja, hogy az Egyesült Államok a segítségére siet, ha Kína háborút indítana a sziget ellen. Ezt szilíciumpajzsként emlegetik az iparág szereplői. Igaz, az utóbbi időkben mind a TSMC, mind a riválisai építenek üzemeket Európában és az Egyesült Államokban. A Samsung dolga tehát nem lesz egyszerű.

Hiába fokozza a gyártását Európa, így is lemaradásban lesz a csipversenyben

Digitális ágazati szakértők véleménye szerint pusztán az európai csipgyártó kapacitás növelésével nem lehet enyhíteni az európai feldolgozóipar kitettségét a nemzetközi beszállítói láncoknak az elektronikai alkatrészek ellátásában. A lemaradás már most akkora, hogy külföldi beruházásokkal sem kerülhet az élbolyba a közösség.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.