A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) 2022. évi összbevétele 4,3 milliárd forint volt, 28 százalékkal haladva meg az előző évi értéket. Ennek köszönhetően, a működési költségek és ráfordítások emelkedése ellenére, az EBITDA 1619 millió forint lett – olvasható a társaság éves jelentésében.
A BÉT három fő üzletágában a kereskedési bevételek 1412 millió forintot, a bevezetési és forgalombantartási díjak 1057 millió forintot eredményeztek, míg az információértékesítési bevételek 1196 milliót hoztak.
A főbb részvényindexek teljesítményében jól látszik, hogy a befektetők a megváltozott hozamkörnyezet miatt inkább elfordultak a részvénypiacoktól. A régiós indexeknél a BUX index kisebb mértékben, 14 százalékot esett; az FTSE 100 indexen kívül nem beszélhetünk pozitív teljesítményről az európai, észak-amerikai és távol-keleti részvénypiacokon.
Összességében kijelenthető, hogy a hazai részvénypiac relatíve jól teljesített az elmúlt évben
– írta a BÉT
A részvénypiaci forgalom 2022-ben – szemben a tőzsdeindex értékével – pozitív irányba mozdult, átlagos napi 13,93 milliárd forintos (blokk kötések nélkül számított) összege 25 százalékos növekedést jelentett az előző évhez képest, ami a kimagasló piaci volatilitásnak, valamint a régióban végbement tőkekivonásnak tudható be. Összhangban a hazai gazdaságban tapasztalható negatív kilátásokkal, az év második felében már a 2021-es havi átlagok alatt teljesítettek a BÉT részvénypiacai.
A BÉT árupiacán 2021 elején új fejezet kezdődött a termékkör és a szabályrendszer megreformálásával, valamint a kereskedési idő nemzetközi piacokhoz történő igazításával. A bizakodásra okot adó első év után a 2022-es esztendő olyan nem várt természeti és világpolitikai eseményekből fakadó kihívásokat tartogatott a magyar agrárium számára, ami természetes módon a BÉT árupiacán is nyomot hagyott.
A kihívások ellenére a BÉT árupiaci forgalma növekedni tudott: 2022-ben a kontraktusszámban mért forgalom 9,7 százalékkal, az árfolyamon mért forgalom (az emelkedő árak miatt) 59,5 százalékkal bővült.
Szerdán debütálnak a tőzsdén a BÉT részvényeiA tőzsdeüzemeltető közel 5,5 millió részvényét vezeti be a pesti tőzsdére. |
A BÉT 2022-ben első ízben elvégezte saját működésének ESG szempontú átvilágítását. Az eredményeket az igazgatóság értékelte és ennek alapján hagyta jóvá a fenntarthatósági célkitűzéseket és stratégiát, amelynek megvalósulását folyamatosan nyomon követi és évente értékeli. A tőzsde az átvilágítást az érintettek azonosításával és véleményük megismerésével végezte el.
Az átvilágítás során a BÉT meghatározta egy lényegességi vizsgálat keretében a működése szempontjából legfontosabb szempontokat, amelyek a környezetre, a gazdaságra vagy a társadalomra jelentős hatással bírnak, és a jövőben ezek javítására fog fókuszálni.
A Budapesti Értéktőzsdén 2022. december 31-én a munkajogi létszám 63 főre nőtt a 2021 végi 60 főről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.