Új jelszót hirdetett a Wall Street Journal szókimondó, azt beszélik rovata: felejtsük el a Fedet, vissza a fundamentumokhoz! Könnyű beleragadni abba, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve vajon 0,25 vagy 0,5 százalékponttal emeli-e a kamatot? Esetleg már az idén kamatot vág? Ami igazán számít a hosszú távú hozamok szempontjából, az a helyes kereskedési irány, és ennek belövése csak a gazdaság állapotán alapulhat, mert a Fed erőltetett finomhangolása közben elvész a lényeg.
Miközben a kamattartással szünetet hirdető Fed még mindig további kamatemeléseket helyezett kilátásba,
a piac ragadós inflációt, hosszú ideig magas kamatlábakat és folyamatos gazdasági növekedést áraz.
A részvények emelkednek, a kockázatmentes kincstári hozamok stabilak, míg a bóvlikötvények kockázati prémiumai gyorsan zsugorodnak. Vagyis
bikapiac képe rajzolódik ki a tőzsdén.
Rengeteg jele van az amerikai gazdaság élénkülésének. Az atlantai Fed folyó negyedévre vonatkozó GDP-becslése közel 2 százalékos, míg április elején az elemzők még visszaesést jósoltak. A Michigani Egyetem előzetes adatai szerint a fogyasztói hangulat javul, az inflációs várakozások pedig visszahúzódnak. Még a rendkívül kamatérzékeny lakásépítési piac is életjeleket mutat.
Egy másik fontos kérdés, hogy akik eddig a pálya szélén várakoztak,
vajon lemaradtak-e az idei részvényraliról.
Az biztos, hogy sokakat hajt a FOMO (Fear of missing out – félelem, hogy kimaradsz), legalábbis erre utal a mesterségesintelligencia-fogadások elképesztő szintje és a Wall Street-i csatában elhíresült mémrészvények újra emelkedő népszerűsége.
Van azért a történetnek egy medvelába is:
egyrészt a FOMO-hatás soha nem tart sokáig, másrészt a gazdasági fellendülés korántsem olyan biztos, amilyennek látszik. Arról van szó, hogy azok a gazdasági aggodalmak, amelyek az év elején a közgazdászokat a recesszió előrejelzésére késztették, még mindig fennállnak. Ilyen
a kamatemelések késleltetett hatása.
Már ketyeg a hitelbomba. A jelenlegi kamatszinten ugyanis az értékpapírosított kereskedelmi jelzáloghitelek 83 százaléka refinanszírozhatatlan. Pláne, hogy tíz év alatt megduplázódott a csak kamatozó kölcsönök aránya, amelyek tőkerészét új hitelből vagy az irodák eladásából szokták kifizetni. Most mindkét út járhatatlan.
A járvány alatt felhalmozott lakossági készpénz-megtakarítások mára leapadtak.
A márciusi bankpánik után a hitelezés visszafogása várható, mert a pénzintézetek feltöltik a tőkepuffereket.
Végül: a remek piaci hangulatnak ellentmondanak a feldogozóipar duzzadó készletei és szűkülő megrendelései.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.