Komoly fejfájást okoz az OPEC és Szaúd-Arábia számára a kicsiny Guyana, amely hirtelen olajhatalom lett, és annyi fosszilis nyersanyagot akar kipumpálni a földjéből, amennyit csak bír. Partnerük az ExxonMobil, amely 5 éves távlatban napi egymillió hordós kitermelést prognosztizál. Nem véletlen, hogy az olajkartell szeretné a soraiban tudni Guyanát, hiszen a termelés felfuttatásával semlegesítenék a Szaúd-Arábia egyoldalú termeléscsökkentésének hatását. Ráadásul a dél-amerikai országban lenne a legnagyobb az egy főre jutó olajtermelés az egész világon.
Az olajkartell azért udvarol Guyanának, mert
jelenleg az OPEC-blokknak nincs befolyása a világ leggyorsabban növekvő olajtermelőjére.
Már a szaúdi energiaügyi miniszter, Abdulaziz bin Salman és Haitham al-Ghais, az OPEC főtitkára is hívta Guyanát, hogy csatlakozzon a kartellhez. Ám a dél-amerikai állam eddig elutasította a kérést.
Országunknak rövid távon maximalizálnia kell a kitermelést és az olajprofitot, mert az olajkereslet várhatóan csökken az elkövetkező évtizedekben. Ezért az a tervünk, hogy a lehető leggyorsabban felhozzuk az olajat a földből
– mondta Bharrat Jagdeo alelnök a Wall Street Journalnak.
Az OPEC nem tágít, mert Guyana felvétele lenne az elmúlt évek legnagyobb fogása. Még úgy is, hogy a szaúdi dominanciájú OPEC kiterjesztette a tagságát több afrikai országra, és OPEC+ néven szövetséget kötött Oroszországgal és a volt Szovjetunió ázsiai termelőivel.
Az Exxon becslései szerint a Guyanában fekvő Stabroek-blokknak 11 milliárd hordó olajegyenértékesnek megfelelő készlete van.
Ez ma a világ legígéretesebb olajtartaléka.
Az OPEC-en kívüli termelők az előrejelzések szerint napi 5,1 millió hordóval növelik a kitermelést, élükön az Egyesült Államokkal, Brazíliával és Guyanával. Míg az OPEC+ 23 tagjának kitermelési prognózisa csupán napi 800 ezer hordós új kapacitást jelez.
Szaúd-Arábia és az OPEC 2020-ban kudarcot vallott Brazília bevonásával.
Guyanát a hónap elején az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagjává választották. A Nemzetközi Valutaalap előrejelzése szerint
az ország bruttó hazai terméke az idén 37 százalékkal emelkedik.
A kormány autópályákba, erőművekbe, élelmiszertermelésbe és kórházakba fektet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.