Az amerikai befektetési bankok sorra kihátrálnak a kínai részvénykibocsátások mögül, így a kisebb tőkebevonások is egyre nehézkesebbek. A Goldman Sachs több megbízást is visszamondott Hongkongban, míg a Bank of America egy napelemes részvénykibocsátásból szállt ki. Ami azért meglepő, mert a bankok a legritkább esetben szoktak lemondani egy IPO-megbízásról.
Az új és másodlagos tőzsdei jegyzések Hongkongban idén 2,05 milliárd dollárt tettek ki, ami
12 százalékos csökkenést jelent az egy évvel korábbihoz képest.
A Dealogic adatai szerint az átlagos ügyletméret 2023-ban eddig körülbelül 80 millió dollár volt.
A hongkongi Hang Seng index januárban még emelkedett, mert a befektetők gyors gazdasági fellendülésre fogadtak Kína szigorú zéró-Covid-politikájának feloldása után. Az index azonban a január 27-i csúcsához képest 14 százalékot esett.
A Goldman nemrégiben a gyógyszerpiacot üzemeltető YSB kínai vállalat és a sanghaji székhelyű, bőrkezelésekre szakosodott Cutia Therapeutics tőzsdei bevezetésétől állt el, mert túlságosan
gyengének ítélte a jelenlegi piaci keresletet.
Előtte, áprilisban, egy mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalat, a pekingi Fourth Paradigm Technology tőzsdei bevezetésének koordinálását mondta vissza a Goldman. A Cutia végül a Goldman nélkül is tőzsdére lépett Hongkongban, de csupán 60 millió dollárt gyűjtött, s az értékelése az olcsó papírok közé sorolta a tőzsdén.
A befektetési bankok visszalépései nagyban
rontották a hongkongi IPO hangulatot.
Ahogy Andrew Swan, a Man GLG ázsiai részvénystratégája fogalmazott:
Ha a nagybankok növekedésre számítanának, nem engednék el ezeket az üzleteket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.