Rekordnyereségre számít idén a második legnagyobb orosz bank, a VTB, amely a Jevgenyij Prigozsin vezette Wagner csoport hét végi, rövid életű lázadásának sem tulajdonít túl nagy gazdasági jelentőséget.
Prigozsin több ezer zsoldosból álló magánhadserege az ukrajnai frontról visszafordulva szombatra virradóan előbb elfoglalta Rosztovot, majd a hadúr által csak „igazságmenetnek” nevezett katonai oszlop északra fordulva Moszkva felé vette az irányt, hogy „felelősségre vonja” az orosz katonai vezetést.
A főváros közelében azonban váratlanul visszafordult a hadoszlop, a puccskísérlet nagyobb nyílt összecsapás nélkül elhalt. A Vlagyimir Putyin hatalmi pozíciójával kapcsolatban is kérdéseket felvető incidens a devizapiacon nagyobb pusztítást okozott, hétfőn 15 havi mélypontra taszította a rubelt.
A múlt hét végi eseményekkel kapcsolatban – mivel viszonylag rövid ideig tartottak – elvileg nem látunk jelentős hatásokat sem a makrogazdaságra, sem a bank tevékenységére nézve
– hangsúlyozta Dmitrij Pjanov, a VTB pénzügyi igazgatója keddi kommentárjában, amelyet a Reuters szemlézett.
A pénzügyi vezető azt elismerte, hogy a hétvégén élénkülő készpénzfelvételt tapasztaltak, ez az aktivitás egy hétköznapihoz hasonló volt, de nem bizonyult olyan súlyosnak, mint amilyen lehetett volna.
Andrej Beluszov első miniszterelnök-helyettes hétfőn arról számolt be, hogy a hétvégén Oroszország egyes déli régióiban 70-80 százalékkal megnőtt a devizakereslet.
A VTB mindeközben azzal számol, hogy a nyugati szankciók következtében veszteséges 2022-es évet követően, idén újra nyereséges lesz, és legalább 400 milliárd rubel profittal zárja 2023-at, elérve a korábban kijelölt céltartomány felső sávját.
A pénzintézet májusban 32 milliárd rubel nyereséget ért el, az év első öt hónapja során ezzel már 240,5 milliárdra rúg a profitja.
Az elért eredmények lehetővé teszik, hogy teljes mértékben megerősítsük az idei évre vonatkozó optimista előrejelzéseket a rekordnyereségre és a tőkemegtérülésre vonatkozóan
– mondta Pjanov, hozzátéve, hogy a pozitív eredmények a működési hatékonyságon, az üzleti növekedésen és a konzervatív mérlegen alapulnak.
Az orosz jegybank esetleges további szigorú lépései azonban még befolyásolhatják a VTB teljesítményét az év hátralevő részében.
„Úgy véljük, hogy az év második felében valószínűsíthető az orosz jegybanki irányadó kamatláb rövid távú emelése” – mondta Pjanov. Ez pedig egyes szegmensekben negatívan befolyásolhatja a VTB nettó kamatbevételeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.