Az elektromos luxus sportkocsikat gyártó amerikai Lucidba irdatlan pénzt nyomnak a tulajdonosai: a vállalat szerdai amerikai tőzsdezárás után kiadott közleménye szerint 3 milliárd dollárnyi tőkebevonásra kerül sor nyilvános részvénykibocsátás révén. A kibocsátandó 143 millió törzsrészvényt a tőzsdén vagy OTC ügyleteken keresztül értékesítik, ennek a módját azonban nem részletezték az érintettek, ahogy az ügyletről sem szolgáltattak információt.
További 266 millió részvényt zárt körben adnak el a szaúdi Ayar Third Investmentnek, 1,8 milliárd dollár értékben. Az kétségtelen, hogy a Lucid két végén égeti a gyertyát, azaz masszívan veszteséges, ám ez eddig nem túlzottan zavarta szaúdi tulajdonosait. A kaliforniai székhelyű társaságban a MarketScreener legfrissebb adatai szerint
60,6 százalékban a szaúdi állami befektetéseket kezelő alap, azaz a Public Investment Fund (PIF) tulajdonában van.
A friss tőke döntő része is tőlük érkezhet, az Ayar ugyanis a PIF kapcsolt vállalkozása. Az amerikai Vanguard befektetési társaságnak jelenleg 3,1 százaléka van, rajta kívül részvényes még a Blackrock, a First Asset és a Global X befektetési csoport is. A Lucid technológiai atyamestere, Peter Rawlinson az egyetlen magánszemély a jegyzett tulajdonosok között, neki 1,16 százaléka van.
A Nasdaqon jegyzett Lucid részvényárfolyama január vége óta 40 százalékot veszített értékéből,
a közlemény megjelenése után újabb 9 százalékos esés következett a zárás utáni elektronikus kereskedésben, azaz a részvény-kibocsátással járó hígítási tervet meg fogadta kedvezően a piac. S hogy a vállalat körül súlyos gondok vannak, azt az első negyedévről május elején kiadott gyorsjelentés és a cégvezetés maszatolása egyaránt tanúsítja. A 150 millió dolláros bevétel mellett a kiadások már az egymilliárd dollárt közelítették, végül 772 millió dolláros üzemi veszteségről adtak számot, készpénzállományuk pedig megfeleződött, 900 millió dollárra apadt.
A piacon vészjósló jelként értelmezték, hogy a termelés 2314 darabra csökkent az első negyedévben a megelőző három hónapban összeszerelt 3439 autóról, ugyanakkor a megrendelőknek ebből alig több mint 1400-at adtak át. Hasonló történt az október-decemberi időszakban, akkor csak 1932 luxusautó slusszkulcsát nyújtották át a tulajdonosoknak.
A menedzsment nem adott értelmes és megnyugtató magyarázatot az eltérésekre,
inkább úgy döntött, hogy ezentúl nem közöl részletes adatokat, hogy ne zavarja meg a befektetőket, s a korábban még 28 ezerről szóló megrendelés-állományát is üzleti titokként kezeli. Egyszersmind az év elején még 10–14 ezer darabra becsült idei gyártási tervet is korrigálták, csak tízezer Lucid Air legyártásával számolnak. A cég két amerikai gyártóbázissal rendelkezik és 7200 főnek ad munkát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.