Izgága a forint jegybanki döntések környékén, ez a hét tele van velük, és a hét első fele nem sikerült jól az árfolyam szempontjából, a mi időnk szerint szerda este elhangzott amerikai bejelentések azonban a javára szolgáltak, és a forint át is vitte a 380-as szintet az euró ellenében, ezúttal az erősödés irányában. Ez a hét azonban még hosszú lesz.
Az árfolyam ingadozásának oka, hogy a Magyar Nemzeti Bank kamatcsökkentési sorozata gyengíti a forint hozamelőnyét, ahogy a nagy jegybankok kamatemelései is. A befektetők egy része ezért átrendezgeti devizapozícióit, főleg, ha meglepő jegybanki kommentárokat hall.
Az MNB keddi kamatcsökkentése nem okozott meglepetést, ahogy az amerikai Federal Reserve szerda esti kamatemelése sem, a forint a két ülés közt mégis két és fél hetes mélypontra gyengült, a 385-ös szintet közelítve az euró ellenében. Csütörtök reggel azonban már a szint erősebb oldalán járt, mivel a befektetők úgy vélik, a szerdai lehetett a Fed utolsó kamatemelése. Ha így van, ez megerősíti azt az elméletet,
hogy a dollár árfolyama gyengülő pályára kerül, az eladása pedig a hüvelykujjszabály szerint segíti a feltörekvő piaci devizákat, a forintot is.
Ha az árfolyamra gyakorolt hatás szempontjából sorba kell állítani a nagy jegybankok döntéseit és iránymutatását, a Fed messze fontosabb az EKB-nál, amely csütörtök délután teszi meg bejelentéseit. Ennek ellenére a forint további ingadozásai egyáltalán nem kizárhatók az ülés környékén, sőt, a szinte ezzel egyidejűleg nyilvánosságra kerülő, részletes amerikai GDP-adatok is okozhatnak további mozgást, aztán pedig a pénteki európai inflációs számok is.
A forint kamatelőnyének várható további csökkenése alapvetően kedvezőtlen a forint árfolyamának, a dollár visszavonulása pedig alapvetően kedvező. Hozzá kell tenni azonban, hogy eddig semmi meglepetés nem történt, egyszerűen csak életre keltek a devizapiacok a jegybankok produkálta adrenalininjekciók hatására. Ha nem rajzolódnak át alapvetően a kilátások: a Reuters néhány hete közzétett elemzői felmérésében egyéves távlatra 380-as forintárfolyam volt a konszenzus. A rövid távú kilengések azonban szabadon lebegő devizák esetében természetesek.
Az EKB kamatdöntése negyed 3-kor érkezik, Christine Lagarde elnök fél órával rá ad iránymutatást. Közben fél 3-kor kijönnek az amerikai inflációs adatok. A forint bármelyik irányban kilenghet, akár többször is irányt váltva, a Fed által megadott alaptónus azonban most inkább erősödést sejtet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.