BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az összeomlás szélére került az amerikai közösségi irodamegosztó

Egy újabb befektetés, amelyen dollármilliárdokat bukik a japán SoftBank. A néhány éve még 47 milliárd dollárra értékelt WeWork piaci kapitalizácója mostanra 450 millió dollárra olvadt.

Korán bontottak pezsgőt idén februárban a WeWork befektetői, miután a New York-i közösségi irodamegosztó 2021-es tőzsdei bevezetését követően először zárt zöldben egy hónapot. A néhány éve még 47 milliárd dollárra értékelt cég a világ egyik legértékesebb startupja volt, ám kedden warningot adott ki: kétséges a vállalat talpon maradása, mert a vártnál is nagyobb a tagság lemorzsolódása, s a cég súlyos veszteségeket szenved. A részvény az idén közel 90 százalékot veszített az értékéből. Szerdán, az amerikai nyitás előtti kereskedésben pedig bő 20 százalékot zuhant.

A building leased by U.S. co-working company WeWork that faces Marina Bay is seen in Singapore on Sunday, 18 June 2023. (Photo by Joseph Nair/NurPhoto) (Photo by Joseph Nair/NurPhoto) (Photo by JOSEPH NAIR / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Fotó: AFP

A WeWork dollármilliárdokat gyűjtött olyan cégektől, mint a SoftBank vagy a Hony Capital, de növekedése megtorpant, miután a befektetőkben bizalmatlanságot keltett 

a karizmatikus társalapító, Adam Neumann unortodox vezetési stílusa

és az általa ügyfelekkel folytatott bennfentes tranzakciók. A 2019-ben menesztett vezető botrányairól még sorozatot is forgatott az Apple TV. Az új vezetés alatt, aztán egy SPAC társasággal egyesülve, 2021-ben tőzsdére lépett a WeWork.  A bevezetés óta 95 százalékot olvadt az árfolyam, kedden a piaci kapitalizáció már csak körülbelül 450 millió dollár volt. 

A WeWork menedzsmentje szerint, 

a következő 12 hónapban dől el, hogy talpon marad-e a cég. 

A recessziós félelmek és a technológiai ipar leépítései visszafogták a co-working íróasztalok iránti keresletet, ami része a kereskedelmi ingatlanpiacot érintő piaci zavarnak, mivel továbbra is széles körű a home office foglalkoztatás. A piaci ellenszélben 

márciusban adósságátütemezési megállapodást kötöttek a SoftBankkal,

valamint néhány nagy Wall Street-i hitelezővel, köztük a King Street Capital Managementtel és a Brigade Capital Managementtel. A SoftBank beleegyezett, hogy az 1,6 milliárd dollárnyi adósságot új adósságra és saját tőkére cseréli. A tranzakció nyomán 1,5 milliárd dollárral csökkent a vállalat adóssága. 

 

Az idei második negyedévben 349 millió dolláros, 

részvényenként 21 centes centes veszteséget könyvelt el

a WeWork. Egy évvel korábban 577 millió dollár, részvényenként 76 cent volt a veszteség. A FactSet által megkérdezett elemzők részvényenként 13 centes veszteséget vártak. Bár a bevétel 4 százalékkal, 844 millió dollárra nőtt az egy évvel korábbihoz képest, de elmaradt a 850 millió dolláros elemzői konszenzustól.

A japán SoftBank dollármilliárdokat veszít a WeWork-befektetésen,

de ez eltörpül ahhoz a 140 milliárd dollárhoz képest, amelyet az elhibázott mesterségesintelligencia-projektekre szórt el Szon Maszajosi befektetési csoportja.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.