Változik a széljárás a feltörekvő piacokon: míg a befektetők eddig ezekben az országokban elsősorban a kötvénypiacokat részesítették előnyben, a makrogazdasági klíma átalakulása nyomán elkezdték fokozatosan csökkenteni adósságkitettségüket, és az érintett gazdaságok részvénypiacai felé vették az irányt.
A fejlődő piaci részvényindexek ugyanis július eleje óta jobban teljesítenek, mint a helyi valutában denominált kötvények, az elemzők szerint nagyrészt a monetáris szigor enyhülésébe vetett befektetői hit nyomán. A Bank of America adatai szerint a feltörekvő gazdaságok részvénypiacaiba a múlt héten 4,1 milliárd dollárnyi befektetés érkezett, négyhetesre nyújtva ezzel a régiók nettó tőkefelvevési sorozatát.
A Julius Baer & Co bank, illetve a brazil Legacy Capital befektetési alapkezelő elemzői szerint ezek alapján kijelenthető: ugyan továbbra is van még potenciál az idei év egyik legjobb befektetéseként számontartott helyi devizás kötvénypiacon, a legnagyobb nyereségeket már a részvényektől várják a befektetők.
A tőzsdék felfutását támogatja a globálisan átalakuló makrogazdasági helyzet is: a fejlődő piacoktól az elemzők átlagosan 3 százalékponttal erősebb gazdasági növekedésre számítanak a következő három évben, mint a fejlett társaiktól, a ralit Kína és India vezetheti a szakértők szerint. A vállalati bevételek növekedésével kapcsolatos előrejelzéseiket a szakértők másfél éve nem emelték meg olyan éles ütemben, mint tették azt júliusban, kirobbanó felfutást jósolva ezzel.
A részvények teljesítményének fő mozgatórugója a kedvező makrokörnyezet lesz, különösen az olyan országokban, mint India, Indonézia és Brazília, ezt támogatja majd meg a fogyasztás és a beruházások erősödése által vezérelt erős jövedelemnövekedés is
– fejtette ki Ashish Chugh, a bostoni Loomis Sayles & Co elemzője.
A fejlődő gazdaságok részvénypiacainak teljesítményét követő MSCI Emerging Markets Index júliusban 6 százalékot ralizott.
A fejlődő piaci eszközökbe érkező befektetések összege júliusban 5,5 százalékkal ugrott meg havi viszonylatban, amire tavaly november óta nem volt példa: amerikai ETF-eken keresztül 2,61 milliárd dollár folyt be a négy hét alatt feltörekvő piaci részvényekbe, míg a kötvények iránt mindössze 269 millió dollárnyi érdeklődés mutatkozott.
Az elemzők rámutatnak: a tőke ugyan elkezdett visszatérni, de a tavalyi évben kiáramlott 5,7 ezermilliárd dolláros rést még messze nem tömte be. A szakértői becslések szerint a feltörekvő részvénypiacokról 600 milliárd dollárnyi nemzetközi tőke hiányzik a történelmi átlaghoz viszonyítva, miközben az amerikai alapkezelők 2,5 ezermilliárd dollárnyi készpénzen ülnek.
Ha valóban elértük az amerikai kamatplatót, a fejlődő piacok számára ez hatalmas tőkebeáramlást vetíthet előre elsősorban Egyiptom, Nigéria, Pakisztán és Törökország esetében
– fejtette ki Hasnain Malik, a dubaji Tellimer elemzőcég szakértője.
A tőzsdékben rejlő potenciált szemléltetve az elemzők kiemelték: a kínai CSI 300 részvényindex 8,6 százalékos nyereséghozammal kecsegtet a helyi kötvénypiac 2,6 százalékával szemben, a brazil részvényindex pedig 25 százalékos diszkont mellett forog történelmi átlagához viszonyítva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.