BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszalendült az erős oldalra a forint az amerikai foglalkoztatási adatok nyomán

Bár egyelőre elcsitultak a tengerentúli kamatemelési spekulációk, de vannak még inflációs jelek. A dollár még magához térhet.

Pénteken kora délután egyetlen óra alatt nagyot erősödött a forint. Az euróval szemben a kurzus 392 közeléből 388 közelébe süllyedt. Technikai szempontból azért érdekes a mozgás, mert csütörtökön a gyengülő forint elementáris erővel törte át magát az euróval szembeni 389–390-es ellenállási tartományon. Ami ilyenkor aztán erős támaszként funkcionál. Már péntek délelőtt is túladott volt a forint a technikai indikátorok szerint. És ebéd után egyetlen lendülettel újra átszakította a 389–390-es zónát, csak ezúttal a magyar deviza erős oldalára lendült a jegyzés. 

20220915 Budapest 
Pénz 
Forint - Euro

Fotó: Vémi Zoltán  VZ  Világgazdaság  VG
Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

A pénteki

forinterősödés mögé fundamentális tényezők is illeszthetők,

mégpedig az amerikai munkaerőpiaci adatok, amelyek a dollár gyengülését, egyúttal az euró és a térségi devizák, köztük a forint erősödését hozták. A nem mezőgazdasági foglalkoztatottak statisztikája szerint az amerikai munkáltatók júliusban 187 ezer munkahelyet teremtettek, ami nagyjából megegyezik a munkaügyi minisztérium júniusi számaival, így a munkanélküliségi ráta 3,5 százalékra csökkent. Ezt az adatot nagyon várta a piac, hogy felmérjék, miként befolyásolja az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) szeptemberi ülését. Nos, úgy tűnik, a munkaerőpiac meglepő rugalmasságot mutatott a Fed kamatemeléseivel szemben. Elemzők előzetesen úgy becsülték: 

akkor erősödhetett volna a dollár, ha 200 ezer főnél nagyobb ütemben bővült volna a foglalkoztatottság júliusban, 

Ám a 187 ezres szám egyelőre kihúzta a sámlit az újabb kamatemelési spekulációk alól.  

Azért egy ellenkező irányba mutató jelre is érdemes figyelni. Az 

átlagos amerikai órabér júliusban

0,4 százalékkal nőtt, meghaladva 0,3 százalékos konszenzust. Ez arra utal, hogy az infláció nem egyenletes ütemben csökken, s azt a spekulációt erősíti, hogy a Fed mégsem fejezi a be a kamatemelési periódust. Egy újabb kamatemelés pedig dollárerősítő hatású lenne, ami a forintot gyengítené. Bizar helyzet, hogy a piacok hosszú hónapok óta temetik a dollárt, de a zöldhasú újra és újra feltámad. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.