Szerényebb felértékelődési lehetőséget lát a Mol-részvényben a KBC Equitas, amely frissített elemzésében 3200-ról 3060 forintig húzta vissza a magyar olajtársaság papírjainak fair értékét.
A mérsékelt árfolyam-várakozás még így is további közel 9 százalékos emelkedést jelenthet a szerdai, 2814 forintos záróárhoz képest, a blue chip részvény enyhén alulértékelt a brókerház szerint.
Az elemzést jegyző Grébel Szabolcs úgy látja, a tavalyi rekorderedménnyel a Mol cikluscsúcsot ért el, idén pedig már több negatív hatás is érvényesül, ilyenek a korábbinál kedvezőtlenebb, ám összességében továbbra is támogató külső környezet, az adóhatások, valamint a magasabb hozamkörnyezet is.
Az energiacégek, így a Mol értékelésekor is kulcsfontosságú a nyersanyagpiaci helyzet, mivel leginkább ez határozza meg bevétel- és eredménytermelő képességüket. A KBC szerint rövid távon mindenképp a magasabb olajárakra kell berendezkedni, és várhatóan még a következő évben is globálisan csökkenő készletekkel kell számolni, ami ugyancsak az áremelkedés irányába mutat, ez pedig biztató a kutatás-termelés szegmensre nézve. Emellett a finomítói árrések is magasabban tartózkodnak a mostani időszakban, ami a downstream szegmensben is kedvező helyzetet teremt a Mol számára. Ezek hatását azonban tompítják a társaságra nehezedő extraprofitadók.
A KBC elemzője szerint a jelenlegi alacsonyabb nyersanyagárak és a különadók mellett nem lehet a 2022-es, közel 1800 milliárd forintos csúcseredményt idén is elvárni a Moltól.
Becslésük szerint épp csak ezermilliárd forint alatti újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított (CCS) EBITDA-t szállíthat 2023-ban a vállalat.
A tavalyi rekordszintnek még csak a közelébe sem várják az eredményt a következő évek során, az erősebbnek ígérkező, 2026–2027-es időszakban is 1200–1300 milliárd közötti EBITDA-t prognosztizálnak.
A Mol upstream szegmensének egyszerűsített szabad cash flow termelése hordónként 15 dollár volt az első hat hónapban, az év második felében ennek növekedésére számít a brókercég a magasabb nyersanyagárak miatt, így a teljes évre ennél magasabb cash flow termelés adódhat. Ezt ugyanakkor még nagyban befolyásolhatja az olajár alakulása, ahogyan további kockázatot jelent az állami szabályozás is. A Mol tavaly 61 milliárd, az idei első fél évben pedig már 117 milliárd forint bányajáradékot fizetett be az államkasszába, a 2024-ig érvényben lévő szabályozás alapján egy ideig még megemelkedett adóterhekkel kell számolni.
A downstream üzletágban a nem orosz típusú olaj súlyának növekedése mellett stabilan maradó finomítói termelést valószínűsít a KBC, amely ezzel együtt a Brent–Ural árkülönbség további szűkülésére számít. A normalizálódó marzsokkal és a mintegy 200 milliárd forintos terhet jelentő különadókkal együtt a tavalyinál alacsonyabb EBITDA várható 2023-ban ebben a szegmensben is. Hosszabb távon viszont a megnyitás előtt álló poliolüzem javíthatja a teljesítményt, az utóbbi beruházás évi 150 millió dolláros EBITDA-termelési potenciállal jár.
A fogyasztói szolgáltatások bővülése ezzel szemben tovább folytatódhat, az üzemanyag-kiskereskedelmet is magában foglaló szegmens 2025-re elérheti a 700 millió dolláros EBITDA-t, szabad cash flow termelése pedig ekkorra félmilliárd dolláros lehet a Mol jelenleg 2400 egységből álló régiós benzinkúthálózatának teljesítményétől hajtva.
A KBC ezzel együtt hangsúlyozza, hogy a fairérték-becslésük meglehetősen érzékeny a külső környezet, vagyis a nyersanyagárak és a finomítói árrések változására. Tartósan alacsonyabb olaj- és gázárak, valamint a finomítói marzsok visszaesése legalább 300-500 forintos negatív hatást jelenthetnek részvényenként.
A részvény nem csupán a KBC által meghatározott, 3060 forintos új fair értékéhez képest, hanem a szektortársakhoz képest is alulértékeltnek tűnik, a régióban egyedül a lengyel PKN Orlen részvényei forognak ennél is kisebb, 2-es EV/EBITDA mutatón. Az utóbbi a vállalati érték és az idei évre várt szűrt eredmény hányadosa, a Mol esetében ez az érték három alatt van, míg a TotalEnergies és a Shell négy körüli mutatóval rendelkezik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.