A VIG Alapkezelő Magyarország Zrt. Fókuszban a forint – Gazdaságpolitikai és befektetői kihívások 2024-ben című konferenciáját Varga Mihály pénzügyminiszter nyitotta meg. A konferencia előadásait a Világgazdaság élőben követte.
Németh Gábor, a VIG alapkezelő kötvénypiaci stratégája előadása elején kiemelte: az állampapírok egyre több helyen pozitív reálkamatot biztosítanak már a befektetők számára. A gazdaságok számára azonban a legfontosabb kérdés továbbra is az, puha vagy kemény landolással ér véget az elmúlt időszak inflációja. A befektetők a puha földet érés mellett teszik le a voksukat,
a monetáris politika azonban mindebben korántsem ennyire biztos, főleg nem Amerikában.
A Fed és a befektetők közt nincs egyetértés még olyan alapvető kérdésekben sem, hogy szükséges lesz-e még egy további kamatemelés a jelenlegi ciklusban az Egyesült Államokban.
A feltörekvő piaci kilátásokról Németh Gábor elmondta: érdekes módon a fejlődő jegybankok már a kamatvágásnál tartanak, míg a nagy gazdaságok monetáris hatóságai még a további szigorításokat is kilátásba helyezik.
A forint számára a MNB várható kamatpályája nyomán ez azt helyezi kilátásba, hogy azok a befektetők, akik eddig carry trade-re használták a hazai devizát a dél-amerikai országok szintjét megközelítő kamatkörnyezet miatt, jó eséllyel távoznak a hazai devizapiacról, a gyengülés irányába lökve meg ezzel a forintot.
Hatalmasat gyengülhet a forint, ha Ázsiába költöznek a carry traderekA hazai deviza eddig a kamatkülönbözetekre játszó befektetők egyik nagy kedvence volt, a várható monetáris lazítás azonban könnyedén kiránthatja a carry traderek szőnyegét a forint talpa alól. |
Az árfolyamot – részben ezért is – megnövekvő volatilitás kísérheti a közeljövőben.
Cserháti András, a VIG értékesítési vezetője elmondta: a forint az elmúlt tíz évben sokat gyengült az euróval szemben, közel 31 százalékot vesztett értékéből, a tavaly októberi megugrással együtt pedig 40 százalék felett is járt ez a mínusz, eközben
a dollárral szemben több mint 100 százalékos leértékelődésen ment keresztül a hazai fizetőeszköz.
A szakértő kiemelte: az MNB tavaly októberben jutott el odáig, hogy minden létező eszközt bevetett, hogy a forint árfolyamát stabilizálni tudja – sikeresen, hiszen azóta közel 15 százalékot nyert a forint az euróval és 19 százalékot a dollárral szemben, 2023-ra így a forint az egyik legjobban teljesítő devizává vált.
Hamecz István, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgató-helyettese, gazdasági igazgatója a devizakockázatok menedzselésének elveiről kiemelte: ezek célja nem az árfolyamok előre jelzése, hanem az esetleges volatilitásból származó veszteségek csökkentése.
A vállalat számára az elmúlt öt évben az árbevétel és adózott eredmény szempontjából is a dollár vált a legfontosabb devizává, második helyen az euróval, harmadikon pedig a rubellel – a költségek terén ugyanakkor továbbra is a forintbeli kiadások az elsők.
A forint kurzusán jelen van a peso-jelenség: soha nem lehet tudni, mikor kelünk úgy, hogy 10 százalékot gyengült a hazai deviza
– monfdta Hamecz István, hozzátéve, hogy a rubel esetében ez a kockázat még inkább jelen van.
Darvas Zsolt, a Budapesti Corvinus Egyetem kutatója előadásában azt a kérdést firtatta, érdemes lehet-e Magyarországnak csatlakoznia az euróövezethez.
Az elmúlt 15 évben a kelet-közép-európai régióból belépő országok mind erősen menedzselt árfolyamrendszert képviseltek a belépés előtt, míg a térség most még nem eurót használó országai esetében szinte kivétel nélkül szabadon lebegő árfolyamrendszert használnak – Magyarországgal együtt.
Hazánk az elmúlt évtizedekben egyre közelebb került mind árszínvonal, mind gazdasági teljesítmény tekintetében a kilenc legnagyobb európai ország átlaghoz,
így a konvergencia egyre közelebb kerül – fejtette ki Darvas Zsolt, hozzátéve, hogy a dél-európai országok, főként Olaszország, szinte folyamatosan távolodnak ettől az átlagtól.
A szakértő kiemelte: a magyar növekedés az elmúlt években a kelet-közép-európai országok közül kiemelkedő teljesítményt mutatott, a dél-európai országok közül pedig szinte mindet maga mögött hagyta, de azt is láthatjuk, hogy az eurót használó országok bővülése is kedvezően alakult az elmúlt évek során –
Magyarország mindezen mutatókat figyelembe véve minden bizonnyal jól járna az euró bevezetésével.
Hancsák András, a VIG befektetési igazgatója kiemelte: jelenleg a legnagyobb befektetési kockázat az infláció, de nemrég még a Covid, az amerikai elnökválasztás vagy éppen a kínai–amerikai kereskedelmi háború is kifejezetten aggasztotta a szakértőket.
Az elemző kiemelte: az erős dollár és a magas amerikai kamatkörnyezet nyújtotta biztos hozammal nehéz versenyezni, főleg, hogy az európai és kínai gazdaság a recessziós szakadék szélén táncol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.