BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Tesla Gigafactory Berlin Brandenburg

Elon Musk lenyeli a békát, a német munkásokkal nem mer kukoricázni

Novemberi béremeléssel próbálja leszerelni a munkakörülményekkel elégedetlen dolgozóit a Tesla németországi leányvállalata, miközben a Gigafactory 11 ezer dolgozójának érdekképviseletet kínáló IG Metall szakszervezetet igyekszik ellehetetleníteni. Utóbbi szent meggyőződése, hogy kettejük csörtéjében Elon Musk kénytelen lesz kapitulálni, hiszen nem Kínában vagyunk.

Elon Musk nagy nehezen beadta a derekát, a Tesla alapító-vezérigazgatója belement abba, hogy az ágazati átlagnál rosszabbul fizetett németországi dolgozóit béremelésben részesítse. A cég tavaly, működésének első évében hat százalékkal emelte a béreket, ez azonban a 6,87 százalékos éves német inflációt nézve reálbércsökkenést eredményezett a Berlin melletti Grünheidében létesített Gigafactory 11 ezer dolgozója számára. 

tesla
A Tesla grünheidei Gigafactoryjában most 11 ezren dolgoznak – Fotó: AFP

Most lázas számolgatásba kezdtek, hogy mennyivel lehet emelni a béreket, a kalkuláció eredményét bejelentés formájában novemberre időzítik. A szakszervezetekből betegesen irtózó, az alulról jövő érdekérvényesítési szerveződéseket amerikai gyáraiban kíméletlenül eltaposó Musknak, iletve megbízottjának egyelőre nem kell leülnie a dolgozók képviselőivel egyeztetni, mivel 

a Tesla más németországi autógyártókkal szemben nem rendelkezik a béreket és a munkakörülményeket szabályozó kollektív szerződéssel. 

Az IG Metall rá is szállt a Teslára, utalva arra, hogy a náluk alkalmazott bérek átlagosan 20 százalékkal maradnak el a hagyományos németországi autógyártókkal kötött kollektív szerződésben elfogadotthoz képest. És ezzel nyilvánvalóan a grünheidei dolgozók is tisztában vannak. 

Az IG Metall által tavaly kiharcolt iparági béralku keretében idén júniustól egy 5,2 százalékos általános béremelés volt a BMW, a Volkswagen és a Mercedes-Benz konszernnél, amit jövőre egy 3,3 százalékos kiigazítás követ. E mellé a szakszervezet egy egyszeri 3000 eurós inflációs kompenzációt is kijárt az autógyártóknál.

A Tesla ráadásul lépéskényszerben van, ugyanis munkaerőt kell toboroznia 

– versenyképes bérekkel – a grünheidei üzem jövő év első felére tervezett átfogó bővítéséhez, amellyel megduplázzák az akkumulátor- és járműgyártó kapacitást. 

Az IG Metall pedig nem mond le arról, hogy a Gigafactory dolgozói körében bővítse a tagságát, a szakszervezet ezért közölte is, hogy emberei felkeresik az érdekképviselet nélküli vákuumban tartott munkásokat, hogy tájékoztassák őket a jogaikról. 

A Tesla sem rest, a béremelési szándék bejelentésére hivatkozó, múlt vasárnapra meghirdetett munkásgyűlésen a munkaadó részéről a felszólalók az IG Metall pocskondiázásával voltak leginkább elfoglalva, megkérdőjelezhető módszereikkel riogatva a munkáskollektívát. Miközben ingyenételt osztogattak.

Rally at the steel manufacturer ArcelorMittal
Elon Musk alulbecsüli az IG Metall szervezettségét és érdekérvényesítő képességét – Fotó: AFP

Hogy ez mennyire feküdte meg a dolgozók gyomrát, azt nem tudni, mindenesetre az agitáció kontraproduktív lehetett: az IG Metall közlése szerint az egészségügyi és biztonsági hiányosságok, túlóráztatás miatt egyre nő az elégedetlenek száma, akik a szakszervezethez fordultak védelemért.

Német földön törvény garantálja a dolgozók önszerveződési jogát, hogy szakszervezetbe tömörüljenek, s erre a gyárkapun belül is biztassák társaikat

– hangoztatta korábban Dirk Schulze az IG Metall képviseletében. Szerinte tömött sorokban jönnek a teslások a felvételi ívékért, de számadatokat nem közölt, azokat ugyanis titkosan kezelik. Lényeg az, hogy a szakszervezeteket még Elon Musk sem tudja kifúrni a Berlin melletti Gigafactoryból, bármennyire szeretné. Ismerői szerint a dél-afrikai születésű üzletember a szakszervezeteknél már csak a sztrájkoktól fél jobban.


 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.