A Bristol-Myers Squibb 5,8 milliárd dollárért felvásárolja a rákgyógyszereket gyártó biotechnológiai céget, a Mirati Therapeuticsot, ezzel diverzifikálva onkológiai üzletágát. Az ügylethez mindkét cég közgyűlése hozzájárult, és az amerikai hatóságok már engedélyezték is – jelentette be a vevő vasárnap.
Az új rákgyógyszerekkel a Bristol-Myers ellensúlyozhatja több – jelentős forgalmat hozó – készítménye szabadalmi védettségének lejártát, illetve az emiatt a következő tíz évben várható bevételkiesést.
A New York-i székhelyű gyógyszergyártónak a Reuters szerint a generikus versenytársak megjelenése nyomán ugyanis egyszerre kell szembenéznie két vezető gyógyszere, a Revlimid vérrák elleni orvosság és az Eliquis vérhígító iránti csökkenő kereslettel.
A Mirati portfóliójából különösen vonzónak találták a Krazati nevű tüdőrák elleni gyógyszert, valamint az MRTX1719 hatóanyagot, amely szintén a tüdőrák bizonyos típusai ellen vethető be – árulta el a Bristol-Myers menedzsmentje.
Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal decemberben engedélyezte a Krazatit a felnőttek előrehaladott tüdőrákjának kezelésére. A biotechnológiai cég gyógyszerei jellemzően a rákos megbetegedések genetikai okainak elhárítására fókuszálnak.
Amellett, hogy az akvizíció stratégiai szempontból is fontos, hiszen kiegészül vele az onkológiai portfóliónk, pénzügyileg is nagy segítséget jelent az évtized második felében
– mondta Adam Lenkowsky, a Bristol kereskedelmi igazgatója.
A Bristol-Myers Squibb amúgy részvényenként 58 dollárt, azaz összesen mintegy 4,8 milliárd dollárt fizet készpénzben a Miratiért, és mivel az utóbbi körülbelül 1,1 milliárd dollár likvid készpénzállománnyal rendelkezik, így Lenkowsky szerint végül is 3,7 milliárd dolláros vállalati értéket ismernek el. A vevő a tranzakciót saját készpénzállományával és hitelfelvétellel finanszírozza – áll a vállalat közleményében.
A fenti vételáron felül a Mirati részvényesei minden egyes részvény után egy forgalomképtelen, 12 dollárt érő vagyoni jogot is kapnak, ami összesen további egymilliárd dollárt tesz ki.
Tavaly a Bristol 4,1 milliárd dollárért vette meg a Turning Point Therapeutics gyógyszerfejlesztő céget, bővítve rákgyógyszerarzenálját.
A Mirati-üzlet időzítése egyébként briliáns volt, mivel a biotechnológiai cég részvényei lényegesen olcsóbbak, mint korábban. A tavaly novemberben még 52 hetes csúcsukon, száz dollár fölött forgó papírokkal mostanában 60 dollár körül kereskednek. Kereken 60 dollárra tartja a cég részvényeit a Refinitiv elemzői konszenzusa is, bár az ajánlás vétel.
A Bristol-Myers egy részvényre jutó korrigált nyereségét a felvásárlás várhatóan részvényenként körülbelül 35 centtel rontja le a lezárást követő 12 hónapban – közölte a cégvezetés. A vezető gyógyszergyártó papírjai az elemzőknél 73,5 dolláros medián célár mellett vételen vannak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.