Az öt országban piacvezető OTP bankcsoport részben az elmúlt években felvásárolt 11 banknak köszönhetően is három és félszeresére növelte hitelállományát, miközben tőkearányos megtérülése (ROE) 32 százalékot – néhány egyszeri tételt kiszűrve 29 százalékot – tett ki, ami messze meghaladja a hasonló pénzintézeti csoportok teljesítményét – mondta pénteken Bencsik László, az OTP vezérigazgató-helyettese a pénzintézet első három negyedéves gyorsjelentését bemutató sajtótájékoztatón.
A nettó hitel/betét mutató pedig 74 százalékra nőtt. Mindezt megkoronázza a stabil tőkehelyzet és eszközminőség, amit a magas inflációs környezet dacára sikerült fenntartani, erős ESG-elkötelezettséggel párosulva – tette hozzá.
A tőkehelyzet stabilitásával kapcsolatban kiemelte, hogy például Magyarországon nagyon alacsony a hitelállomány, a GDP mindössze 8 százalékát teszi ki, amíg Nyugat-Európában ez 100, mondjuk Szlovákiában pedig 35-40 százalék. A környező országokban, ahol az OTP jelen van, viszont nem állt le a gazdasági növekedés, nem esett vissza a lakossági fogyasztás sem.
Az év első 9 hónapjában a bankkonszern nettó profitja a 3,7-szeresére, azaz 858 milliárd forintra nőtt, mivel a tavalyi évben még a nyereséget egyaránt csökkentő akvizíciós, háborús és banki különadókkal kapcsolatos hatások mind kedvezőbbé váltak.
A csoport mérlegfőösszege elérte a 100 milliárd eurót.
Idén a banki adók és a háborús felár mérséklődtek, az akvizíciós hatás pedig masszívan pozitívvá vált.
Idehaza az OTP 162 milliárd forintos nettó eredményt ért el a leányvállalatoktól kapott osztalék nélkül, a korrigált eredmény pedig éves bázison 2 százalékkal csökkent.
Negatív irányban hatott az extraprofitadó, a banki különadó, a kamatstop meghosszabbítása és a háborús hatás. Kedvezőtlen volt, hogy a csoport korábban nagyra növelte államkötvény-állományát is. A jó hír viszont az, hogy a megindult hozamcsökkenés viszont jó hatással lesz a pénzintézetre.
A csoport összes külföldi bankja növelte nyereségét, a bolgár DSK például 76 milliárdról 151 milliárdra, a frissen bővített szlovén divízió pedig – részint éppen ennek eredményeként – több mint 4-szer annyit, 88 milliárd forint profitot termelt. Oroszország és Ukrajna is markánsan bővült. Az üzbég bank ugyanakkor kevésbé mutat kedvező képet, mint ahogy korábban gondolták.
A konszolidált teljesítő hitelek 18 százalékkal nőttek, meglepő, hogy Magyarországon az infláció ellenére a fogyasztási hitelek 12 százalékkal, a jelzáloghitelek 3 százalékkal nőttek.
Három százalékkal mérséklődött ugyanakkor az intézményi hitelezés.
A betétállomány csökkenésének mértéke is lassult Magyarországon, a harmadik negyedévben már egészen alacsonyra, év végére teljesen megállhat a folyamat. Ezen belül biztató, hogy a mikro- és kisvállalati hitelezés a kamattámogatott konstrukcióknak is köszönhetően növekedett.
A pénteken bejelentett 10 százalék alatti inflációnak – melyet év végére a bank 7,5 százalékra vár – köszönhetően is jövőre sokkal jobb évet vár a bank, magasabb gazdasági aktivitással és legalább 2 százalékos GDP-bővüléssel. Az ingatlanpiacon is újra beköszönthet a fellendülés.
Az OTP részvénykurzusa péntek délelőtt 1,4 százalékkal, 13 935 forintra nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.