Munkácsi Dávid, a Generali Alapkezelő kiemelt portfóliómenedzsere
A kis kapitalizációjú amerikai vállalatokat tartalmazó index kirobbanó heti teljesítményéhez jelentős mértékben hozzájárult, hogy az amerikai 10 éves állampapír hozama mintha falba ütközött volna, úgy pattant vissza az 5 százalékos szintről. Nem véletlenül, hiszen az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nagy valószínűséggel elérkezett a kamatemelési ciklusa végére, és látva a dezinflációs folyamatokat, 2024-ben már a kamatvágások fognak a fókuszba kerülni. A Bank of America elemzése azt prognosztizálja, hogy 2024 végére a hozamgörbe normalizálódhat, így ismét magasabb hozamszintek lesznek elérhetők a 10 éves állampapírral, mint a rövidebb 2 évessel.
A magasabb alapkamat szintje arra is lehetőséget ad, hogy a jelenleg nem várt gazdasági lassulás esetén – az amerikai gazdaság 2023 harmadik negyedévében 4,9 százalékos évesített GDP-növekedést ért el – legyen tere a kamatcsökkentésnek, így támogatva a gazdaság fellendülését. A „higher for longer” kamatszcenárió nem tartható hosszú távon, nem is célja az amerikai jegybanknak. Történelmi távlatokba tekintve is magas a jelzáloghitelek kamata (7,7-8 százalék), bár a jellemzően 30 éves időtávra felvett hitelek átárazódása kevésbé hat negatívan, az új hitelkihelyezések elmaradása annál inkább érzékenyen érinti a gazdaság több szegmensét is. A kisvállalati szegmensben a rövid távú finanszírozáshoz 10 százalékos hozamszinten lehet hozzájutni, így nem meglepő, hogy az idei évben a befektetők a large capek irányába fordították a figyelmüket, és a globálisan iránymutató amerikai részvénypiaci indexek teljesítményében az idei évben markáns különbségek fedezhetők fel.
Az S&P 500 Index év eleje óta 20 százalékot emelkedett, azonban az egyenlő súlyozású indexkosár már árnyaltabb képet mutat, hiszen 5 százalékos növekedéssel alulteljesített, hasonlóan a Russell 2000 Indexhez (4 százalék). Az igazi árfolyamrobbanást a „Hét Mesterlövésznek” (Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia és Tesla) nevezett, szűk, technológiai részvényeket tartalmazó képzeletbeli kosárban láthattuk, hiszen itt év eleje óta duplázódás figyelhető meg. Ezek a vállalatok nagymértékben hozzájárultak az S&P 500 Index teljesítményéhez, hiszen 27 százalékos súlyt képviselnek benne.
Történelmi példákat vizsgálva azonban az látszódik, hogy azokban az esetekben, amikor az S&P 500 Index legnagyobb 5 komponensének a súlya 15 százalék fölé került – majd onnan 10 százalék közelébe esett vissza –, a kis kapitalizációjú vállalatok teljesítménye kiemelkedő megtérülést hozott a befektetőknek. Jó példa erre a 2000-es évek eleje (a top5 vállalat súlya meghaladta a 15 százalékot az S&P 500-ban), amikor 3 éves időtávon évesítve 5 százalékos felülteljesítést mutatott a Russell 2000, hasonlóan az 1970-es évek közepén (a top5 meghaladta a 23 százalékot) látott évesített 7 százalékos felülteljesítéshez, szintén 3 éves időhorizonton.
Jelenleg az öt legjelentősebb méretű vállalat súlya az S&P 500 Indexben meghaladja a 23 százalékot.
Szintén fontos lesz, hogy az előttünk álló időszakban az amerikai gazdaság képes lesz-e a Fed kamatemelési ciklusát követően elkerülni a recessziót. A kamatcsökkentés eredményezte pénzügyi kondíciók enyhülését követő 6 hónap során az S&P 500 Index átlagosan 14 százalékot veszített az értékéből recessziós környezetben, ennek elmaradása azonban 22 százalékos ralit eredményezett.
Az értékeltségi szinteket nézve is az állapítható meg, hogy az S&P 500 Index a historikus átlagához (16x) képest drágább előremutató P/E-n forog (18,6x), azonban a mid- és small alkategóriák jelentős diszkonton érhetők el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.