A moszkvai tőzsde fénykorát éli – amennyiben a tavaly februári ukrajnai katonai invázió évét vesszük alapul. És a java csak most jön: a pénzük fialtatásához a tőzsdét választó orosz lakossági befektetők azután, hogy vásárlásaikkal a háború kirobbantása előtti szintre pumpálták fel az indexeket, most újabb jegyzési lehetőségek előtt állnak.
Majd féltucat orosz hátterű társaság masírozik a moszkvai tőzsdére december végéig, s ezzel a tavalyi kriminális idény után az idén már 130 millió dollárnál járó elsődleges (IPO) és másodlagos (SPO) kibocsátásból származó összeg tovább nő. Tegyük hozzá, hogy a 2021-es békeévben történelmi rekordot, 3 milliárd dollárt hozott az orosz cégek tőzsdei debütálása, értékpapírjaik bevezetése a moszkvai és a londoni börzére.
Tavaly egyetlen cég, az elektromos rollereket gyártó Whoosh vállalta a tőzsdére lépés rizikóját, de a moszkvai parkettről összesepert 33 millió dollárnyi rubel nem igazán tette boldoggá a vállalat tulajdonosait és vezetését – ők ennél többet vártak. A mikromobilitási szolgáltató Budapesten sem ismeretlen, Lisszabon után nálunk is megjelentek bérelhető közösségi rollerei.
Az idén már hat új cég papírjaival kereskedhetnek az oroszok. A friss választék, a profil az informatikától a ruhakereskedelmen, a mikrofinanszírozáson és a biotechnológián át egészen az acélcsőgyártásig terjed.
S mivel a nemzetközi intézményi befektetők már tavaly becsomagoltak és elhagyták Oroszországot, a kereslet-kínálat ügyében alaposan felértékelődött a lakossági befektetők értékítéletének szerepe.
Közülük persze sokaknak dunsztjuk sincs arról, mibe tegyék a pénzüket, hogy ne falja fel a szeptemberi 6 százalékról október végére 6,7 százalékra ugrott éves infláció, így hát a tűpontos elemzések helyett sokszor a közbeszéd, a pletykák hívják fel a figyelmet egyik-másik arra érdemes papírra.
A helyi alapkezelőkre bízott összeg nyolcszorosa, 89 milliárd dollárnyi rubel hever a lakossági számlákon,
s vár az értékesnek vélt célpontokra. Ott tartunk, hogy jelenleg a moszkvai börze forgalmának 80 százalékát a kisbefektetők adják.
A soron következő IPO az ország egyik legnagyobb független üzemanyag-kiskereskedőjéhez fűződik, az EuroTrans egymaga annyi pénzt szedne be a befektetőktől, mint a „csőben lévő” többi cég együttvéve. A november 21-ei startra készülő társaság 292 millió dollárnak megfelelő rubellel lenne elégedett az IPO végeztével.
Őt követheti a Juzsuralzoloto (UGC) nevű aranybánya-társaság, amely Vlagyimir Putyin elnök cseljabinszki elvtárs-oligarchája Konsztantyin Sztrukov tulajdonát képezi. Ő a szénről váltott aranyra még a múlt évszázadban, és milyen jól tette!
A mediterrán kastélyok és luxusjachtok nagy kedvelőjeként ismert kazah–orosz bányamágnás az UGC 5 százalékát vinné a tőzsdére, 66 millió dollárért,
azaz maga a társaság e szerint 1,32 milliárd dollárt érhet. Az UGC a negyedik legnagyobb orosz aranybánya-társaság, vonzerejét fokozza, hogy ígérete szerint a jövőben nyeresége 50 százalékét visszaosztja részvényeseinek.
Érdekesség, hogy november 8-án az Egyesült Királyság szankciós listára vette a Kreml-barát oligarchát, vele együtt 28, az arany- és olajiparban érdekelt orosz személyt és vállalatot, közte a Nord Goldot és a Highland Gold Miningot – de az UGC-t nem – írja a Reuters.
Natalja Loginova, a Moszkvai Értéktőzsde munkatársa az Interfax orosz hírügynökségnek a Kaluga Distillery Kristall vodkagyártót és a Moszgorlombard, moszkvai székhelyű zálogházhálózatot említette potenciális tőzsdeérett társaságként. A szeszgyártó a Bloomberg adatai szerint 16 millió, a zacilánc pedig 3,8 millió dollárnyi bevételt remél részvényei eladásából.
A helyzet tavaly február óta gyökeresen megváltozott, intézményi befektetők nélkül kis volumenű üzletek jellemzik a tőzsdét
– nyilatkozta az amerikai hírügynökségnek Maxim Orlovszkij, a Renaissance Capital befektetési bank Oroszországért felelős társ-vezérigazgatója, aki azt viszont pozitívumként értékelte, hogy már ismét van kínálat, új IPO-któl hangos a parkett.
Az orosz állampolgároknak a megtakarításaik értékállóságára irányuló törekvése kezd egybeesni a helyi vállalatok igényeivel, amelyeknek tőkeellátottságában hirtelen törést okozott az orosz–ukrán háború. Miközben a bankok 10 százalék körüli kamatot kínálnak a betétekre, a MOEX Russia részvényindex idén 50 százalékot ugrott, ami az egyik legjobb teljesítmény a Bloomberg által globálisan követett részvényindexek között.
A tőzsdei pörgésnek a Kreml is igyekszik lendületet adni. Több és nagyobb volumenű üzletek születhetnek például azon októberi rendelkezése alapján, amely az orosz piacot elhagyó nyugati vállalatok eszközeit bagóért vagy jelképes összegért megszerző orosz befektetők számára előírja, hogy a részvényeik egy részét tőzsdére kell vinniük az ügylet zárását követő egy-három éven belül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.