Pozitív meglepetésként értékelték az elemzők az OTP péntek reggel közzétett gyorsjelentését, a piac pedig bő másfél százalékos árfolyam-emelkedéssel jutalmazta. Délben már karnyújtásnyira került a 14 ezer forintos szint és a kitörés az elmúlt napok ék alakzatából. A kedvező technikai képet most erős fundamentális érvek támogatják.
A harmadik negyedévben is folytatódtak a korábban tapasztalt tendenciák, vagyis az OTP bevételei nagyon erősek voltak, s a nettó kamatbevétel továbbra is jelentősen nőtt – hangsúlyozták az Erste elemzői. A harmadik negyedévben a bevételeket az üzbegisztáni Ipoteka Bank első alkalommal nyújtott hozzájárulása is támogatta. Szintén az egyéb bevételi sort erősítették a magyarországi pozitív irányú valós értékkorrekciók, ami itt az alacsonyabb hozamokból származott. A jelentős magyarországi kamatcsökkentések támogatták a magyar nettó kamatbevételt és a nettó kamatmarzsot, amelyek egyértelműen javultak a korábbi igen magas kamatlábak miatti erős marzsnyomás után. A kockázati költségek a harmadik negyedévben ismét nagyon alacsonyak voltak, és az OTP csoport az Ipoteka Bank nélkül ismét jelentős nettó céltartalék-felszabadítást könyvelt volna el. Az első kilenc hónapban a tőkeképződés figyelemre méltó volt, még az Ipoteka Bank és az NKBM konszolidációját is figyelembe véve, csak a harmadik negyedévben 1,2 százalékpontos CET1 tőkemegfelelés-emelkedés következett be. Az OTP így rohamosan közelít a menedzsment céltartományának felső éléhez. A korrigált ROE-iránymutatást pontosították, 2023-ban várhatóan túllépi a 25 százalékot, ami az első kilenc hónapban elért közel 30 százalék után nem is olyan ambiciózus.
Erős jelentést tett közzé az OTP, s mostanra az összes leánybanknál nyereséges működés látható, de a bolgár és a szlovén leánybank jelentősen hozzájárult a negyedéves eredményekhez – hangsúlyozták a KBC elemzői. Kiemelték, hogy a két operáció összességében annyi profitot termelt, mint az OTP Core. Bár a mostani negyedévben az OTP Core eredmény-hozzájárulása javult, de így is a korrigált profit több mint 60 százalékát a külföldi leánybankok adják. Az akvizíciókon túl a hozamkörnyezet változása is kedvezett a bankcsoport eredményének, ami várhatóan a következő negyedévekben is folytatódhat, tekintve, hogy itthon inkább a hozamcsökkenésre lehet számítani, főként a rövid oldalon, míg az eurós hozamgörbék esetében továbbra is emelkedett szintet láthatunk. Ennek eredményeként a menedzsment is javuló marzsokkal és enyhén bővülő hitelállománnyal számol, továbbá a 25 százalék feletti korrigált ROE a várakozás az idei évre, amely az eddigi előrejelzésekhez képest magasabb profitabilitást jelentene.
Pozitív meglepetést okozott az OTP, hiszen a csoport teljes bevétele 33 százalékkal emelkedett éves bázison, 9 százalékkal meghaladva a konszenzust, 31 százalékos nettó kamatbevétel és 18 százalékos nettó díj- és jutalékbevétel-növekedés mellett – emelték ki az Equilor elemzői. Emlékeztettek, hogy néhány módosító tételt is elkönyvelt az OTP a negyedévben, aminek egyenlege 26,5 milliárd forint mínusz volt. 13,2 milliárd forintot jelentett az Ipoteka Bank badwill-felülvizsgálata, 7,5 milliárd forintot a szlovéniai integrációs költség, 7,1 milliárd forintot a Szerbiában októberben bevezetett kamatsapka, továbbá 4,3 milliárd forint átmeneti nyereség is el lett könyvelve az OTP–Mol-részvénycsere-ügyleten. A bank vezetése ezúttal is finomhangolta az idei iránymutatását: a teljesítő hitelek árfolyamszűrt állományának organikus növekedése elérheti az 5 százalékot, s a nettó kamatmarzs valószínűleg javulni fog az előző évihez képest, továbbá a trendek alapján alacsonyabb hitelkockázati költségrátát várnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.