Szerző: Jobbágy Sándor, Concorde makrogazdasági elemzője
A forint felértékelődése mögött azonban az elmúlt néhány hétben a hazai makrokockázatok érdemi csökkenése nem volt megfigyelhető. Az egyensúly javulásáról (inflációcsökkenés, fizetési mérleg javulása) nem érkeztek új információk, ahogyan a költségvetés helyzetével és az EU-s forrásokkal kapcsolatos bizonytalanság sem mérséklődött. A kamatcsökkentés ütemes is csak enyhén lassult.
Globálisan azonban a geopolitikai kockázatok piaci hatásáról az amerikai kamatok irányába terelődött a figyelem.
Az USA kamatvágási várakozások erősödése a globális kockázati étvágy javulását, a dollár gyengülését és számos fejlődő piaci deviza erősödését hozta magával. A forint árfolyamában is elsősorban (és egyre erősödve) ez a hatás tükröződött. A 380-as EURHUF szint alatt a kockázatokat erősen aszimmetrikusnak látjuk: bármilyen negatív információ vagy globális piaci fordulat könnyen forintgyengülést hozhat. Kockázatot jelenthet egy erőteljesebben pozitív hatású hír (például az EU-s forrásokkal kapcsolatos előrelépés bejelentése) – ebben az esetben azonban az erősebb forint a jegybank mozgásterét növelné, hogy intenzíven vághassa tovább a még mindig két számjegyű alapkamatot, ami a forint euróval szembeni kamatelőnyét csökkentve ismét kiszívhatná az erőt a forint vitorlájából.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.