Idén a részvényeknek zuhanniuk kellett volna, a kötvényárfolyamoknak meg emelkedniük – legalábbis a tavaly év végi prognózisok szerint. Nem egészen úgy alakult a piac, ahogy azt a stratégák várták. A Fed szigora ugyanis eddig még nem sodorta recesszióba az Egyesült Államokat, sőt időközben beárazódott a sokat emlegetett, s titkon remélt puha landolás.
A Bloomberg emlékeztet rá, hogy a Morgan Stanley stratégája Mike Wilson medvepiaci jóslatot tett, s az S&P 500 index zuhanására fogadott. Néhány sarokkal odébb, a Bank of America irodájában Meghan Swiber elemző a kincstári kötvényhozamok zuhanására figyelmeztette ügyfeleit. Míg a Goldman Sachs közgazdásza Kamakshya Trivedi a kínai eszközöket ajánlotta.
Tavaly ilyenkor
az amerikai részvények eladása, a kincstárjegyek vásárlása, s a kínai részvények vétele volt a Wall Street konszenzusos ajánlása, ami halálos csapdának bizonyult.
Aminek emelkednie kellett volna, az esett vagy oldalazva sodródott. Aminek zuhannia kellett volna, az meg szárnyalt. Jellemző, hogy a széles piacot leképező S&P 500 index több mint 25 százalékot, míg a technológiai fókuszú Nasdaq-100 több mint 55 százalékot pattant. Ilyen dinamikus éves emelkedést a dotcom lufi óta nem látott a piac.
Mindez annak bizonyítéka, hogy a világjárvány során elszabadult gazdasági erők, elsősorban a növekedést és az inflációt egyaránt tápláló lelkes fogyasztói kereslet, továbbra is zavarba ejtik a pénzügyi okostojásokat, de a washingtoni és külföldi politikai döntéshozókat is. Persze a politikusok mellébeszélését már megszokták az emberek, annál kényelmetlenebb a pénzügyi tanácsadók helyzete, mert nekik fizetnek az ügyfelek, s joggal várják, hogy a pénzükért hasznos ötleteket kapjanak.
Soha nem láttam még olyan gyatra konszenzust, mint a 2023-as
– mondta Andrew Pease, a 290 milliárd dolláros vagyont felügyelő Russell Investments vezető befektetési stratégája. Bár a Russel magasabb hozamot generált a részvényekben és kötvényekben, mint a referenciaindexek nyeresége, mégsem jártak sokkal jobban, akik a Wall Street sztárjai helyett őket követték, mert nekik is téves volt az alapvetésük: arra játszottak, hogy az amerikai gazdaság recesszióba süllyed.
Hiába volt logikus az érvelés, hogy az elmúlt évtizedek legagresszívabb kamatemelési kampánya csak recesszióba futhat ki. Valójában az történt, hogy a növekedés felgyorsult, az infláció pedig visszaesett. És hogy a koktél még ütősebb legyen, belepottyant a pohárba még néhány áttörés a mesterséges intelligencia területén. Ennél több nem is kellett a részvények bikapiacához.
Érdekes, hogy a Morgan Stanley stratégája, Mike Wilson, aki az előző két évben eltalálta a trendet, most is bízott saját pesszimizmusában, s az S&P 500 év eleji 6 százalékos felpattanását, majd az év derekán kibontakozó 16 százalékos emelkedést is medvepiaci raliként értékelte. És véleményével nem volt egyedül.
Két évtizede nem látott medve konszenzus alakult ki.
Víziójuk szerint küszöbönállt a vállalati profitok 2008-as stílusú összeomlása. Erről csak az indexet nem értesítették, így történhetett, hogy novemberben és decemberben is historikus szintek közelében járt az S&P 500. A Bloomberg megpróbált interjút kérni Wilsontól, de a bukott sztárelemző ezúttal nem állt kötélnek.
Kicsit más volt a helyzet a kötvénypiacon, ahol a márciusi bankpánik , s a fix kamatozású befektetéseken nagyot bukó regionális bankok csődje elhúzódó válságot ígért, s az ebből kirajzolódó kemény landolás kötvény ralit indított. Egy darabig úgy tűnt, hogy beigazolódnak az előrejelzések. Ám a Fed hamar úrrá lett a bankválságon, s a kötvényelemzők hasonló megaláztatást szenvedtek el, mint részvénypiaci kollégáik.
A harmadik csapás a kínai gazdaság megingása volt, miközben a Wall Street kórusban ajánlotta a részvényeket, mondván, a karantén feloldása fellendülést hoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.