A csődbe ment amerikai regionális bankok állami megmentésére befizetett 2,9 milliárd dolláros hozzájárulása miatt visszaesett a JPMorgan negyedik negyedéves nyeresége – közölte a tengerentúli nagybank pénteken.
A pénzintézet nyeresége éves bázison 15 százalékkal, 9,31 milliárd dollárra, egy részvényre számítva (EPS) pedig 3,04 dollárra esett az LSEG elemzői konszenzusa által várt 3,32 dollárral szemben. A menedzsment szerint a bankmentéshez való hozzájárulást, illetve egy szintén a bankcsődökhöz kapcsolódó 743 millió dolláros befektetési veszteséget figyelmen kívül hagyva 3,97 dollár lett volna az EPS.
A negyedéves bevétel viszont 12 százalékkal, 39,94 milliárd dollárra bővült, felülmúlva a piac 39,78 milliárd dolláros prognózisát.
Az egész évet tekintve egyébként a bank közel 50 milliárd dolláros rekordprofitot termelt, mivel a nettó kamatbevétel és a hitelminőség terén is jobban teljesített a vártnál – kommentálta a jelentést Jamie Dimon vezérigazgató. Ebből amúgy 4,1 milliárd dollár a nagybank által a csődből kivásárolt First Republictól jött be.
Akárcsak a 2008-as pénzügyi válságból, a JPMorgan a tavalyi krízisből is erősebben és nyereségesebben került ki, méghozzá a CNBC szerint éppen a First Republic megszerzése miatt, amely a tehetős tengerparti családok körében meglehetősen népszerű.
A bank teljesítménye ellenére ugyanakkor Jamie Dimon óvatosan nyilatkozott az amerikai gazdaságról.
A gazdaság továbbra is ellenálló, a fogyasztók költenek, és a piacok még mindig puha landolásra számítanak, ám a költségvetési deficit és az ellátási láncokba való beavatkozás miatt az infláció tartósabbá válhat és a kamatok magasabbak maradhatnak, mint amire a piacok számítanak
– mondta, hozzátéve, hogy a piacokat és a nemzetgazdaságokat érintő kockázatok közé tartoznak az ukrajnai és közel-keleti háborúk. Szerinte ezek a jelentős kockázati tényezők és negatív fejlemények továbbra is indokolják az óvatosságot.
Míg a mérlegfőösszege alapján a legnagyobb amerikai bank jól boldogult a magasabb kamatkörnyezetben, a kisebb bankoknak meggyűlt a baja a helyzettel. Kénytelenek voltak ugyanis magasabb kamatot fizetni a betétekre, miközben az emelkedő hozamok miatt a tulajdonukban álló kötvények értéke csökkent, ami nem realizált veszteségeket eredményezett, nyomást gyakorolva a tőkeszintre.
A kereskedelmi hitelekből, különösen az irodaházak adósságából származó, növekvő veszteségek és a hitelkártyák magasabb nemteljesítési aránya miatt is egyre nő az aggodalom az ágazatban.
A tavaly megingott bankrészvények azonban novemberben talpra álltak, mivel a Fed sikeresen kezelte az inflációt, és idén már csökkentheti a kamatlábakat.
A JPMorgan részvényei tavaly 27 százalékkal erősödtek, ami a legjobb teljesítmény a nagybankok között, és messze felülmúlta a KBW amerikai bankindex mínusz 5 százalékos teljesítményét is.
A hírre a bank papírjai a pénteki tőzsdenyitás előtti online kereskedésben 2,6 százalékkal, 174,7 dollárra erősödtek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.