Leült a piac, az új ügyletek ritkaságszámba mennek, a függőben lévők listája pedig hosszú, Berlinig is elér – panaszolják a német vállalategyesítési és cégfelvásárlási (M&A) piacon dolgozó pénzügyi és jogi tanácsadók, akik mindezért a gyenge lábon álló német gazdaságot és rendkívül bizonytalanná vált helyzetét teszik felelőssé.
Az M&A-ügyletek nyélbeütésében közreműködő szakértők szerint Európa legnagyobb gazdaságában csendes első negyedév jön, erre abból következtetnek, hogy 2024 első tíz napjában már javában pörögni szokott a piac, ehhez képest most mindössze négy ügyletet regisztráltak, és ezek összértéke sem haladta meg a 113 millió dollárt.
Ehhez képest egy évvel ezelőtt – amikor ugyanez a kormánykoalíció dolgozott Olaf Scholz kancellár vezetésével – ennyi idő alatt már 45 adásvételt pecsételtek meg, 876 millió dolláros összesített értékben – derül ki a Dealogic adataiból. Volumenét tekintve a különbség több mint hétszeres, de az igazság kedvért illik hozzátenni, hogy egyetlen húzós ügylet megvalósulása esetén már hatalmas sikerekről is beszélhetne a sajtó.
Egyelőre azonban az az egyetlen üzlet is kínosan hiányzik, noha lehet arra is mutogatni, hogy még Európa sem lendült bele: ott 71 ügyletre mondtak áment a cégtulajdonosok, összesen 2,2 milliárd dollár értékben, míg egy évvel ezelőtt ilyenkor már 375-nél járt a mutató, a volumen pedig megközelítette a 9 milliárd dollárt.
Itt tehát ötszörös, a németeknél pedig hétszeres a differencia, azaz ezek az adatok messzemenő követeztetések levonására még nem alkalmasak.
A hangulat viszont nem javul Németországban, ezért az M&A-tanácsadók szűk esztendőtől tartanak, és 2025 végéig tartó pangásra számítanak.
De csak Európában, hiszen az Egyesült Államokban például szűk két hét leforgása alatt 56 milliárd dollárt tett ki a megvalósult üzletek értéke, ez több mint kétszerese a 2023-as év eleji 24 milliárd dolláros összegnek. A felfutás a Dealogic elemzői szerint az egészségügyi ágazatban tapasztalt aktivitásnak köszönhető.
Egyébként Európa M&A-piacán tavaly Németország teljesített a legjobban, 91 milliárd dollárnyi tranzakcióval, noha ez a 2015 óta mért legalacsonyabb adat volt. Igaz, a globális M&A-aktivitás is évtizedes mélypontra süllyedt tavaly.
A Németország előtt álló gazdasági kihívások valószínűleg csendesebb negyedévet eredményeznek
– fogalmazott Bernd Egbers, az Astera Legal partnere, hozzátéve, hogy a magántőkealapok és a vállalatok valószínűleg óvatosabbak lesznek a nagy felvásárlásokkal kapcsolatban. Bár ahol olcsó portéka akad, ott villámgyorsan aktivizálódnak a nagyok, és lecsapnak a prédára. A német piac annyiból különleges még, hogy ott más uniós államokkal szemben nem hódolnak be a kínai tőkének.
Emlékezetes, hogy a német robotika élenjáró cégében, a Kukában többségi részesedést szerzett pár éve a kínai Midea, amely így hiánypótló technológiai innovációk sorát tudta egy egyszerű felvásárlással megszerezni, amit már hasznosított is a mindennapokban.
Ezt még csak valahogy lenyelték a németek, az után viszont már léptek, hogy az akkor Daimler, ma már Mercedes-Benz néven futó büszkeségükben titkolt tőkepiaci machinációkkal, egy Vörös Csillag kódjelű művelet végrehajtásával 10 százalék körüli részesedést szerzett a riválisnak tekinthető kínai Geely tulajdonosa, Li Sufu, akit nyugatiasan szokás Eric Liként is emlegetni.
Innentől a mai helyzet kialakulásában felelős Angela Merkel konzervatív CDU–CSU-kabinetje megállj parancsolt a kínai cégfelvásárlásoknak, arasznyira szűkítve azt a kiskaput, ahol be tudnak furakodni.
Az oroszok Ukrajna ellen indított háborúját követően kirobbant energiaválság új helyzetet teremtett, gazdasági krízis alakult ki, megágyazva a megszorító intézkedéseknek, amelyek ellen a múlt héten
az előjogaiktól megfosztott gazdák tüntettek, más munkavállalói csoportokkal egyetemben.
Az elégedetlenség és a nehézségek a vállalati szférán is lecsapódtak, a fizetésképtelenségek száma 2023 végére jócskán megnövekedett.
Az utolsó csepp a Karlsruhében székelő alkotmánybíróság ítélete volt, amelyet a CDU beadványára hoztak meg, lehetetlenné téve a 60 milliárd eurós fel nem használt járványügyi vészhelyzeti pénzeszközöknek a zöldgazdaságot és az ipart támogató célokra történő felhasználását.
A sors fintora, hogy az ügyből nem a CDU, hanem a Németországnak migránsmentes alternatívát kínáló AfD profitált, az ő népszerűségük nőtt még inkább. A kiesett ominózus 60 milliárd euró pótlására Scholz kabinetje újabb költségvetési megszorításokkal reagált, ami a csak olaj volt a tűzre.
A német ipar termelése eközben decemberben sorozatban a hatodik hónapban maradt az előző hónap szintje alatt, jelezve a problémák negatív következményeit. A válság a befektetői bizalomra is hatással volt, az Ifo intézet szerint decemberben ismét romlott az üzleti morál.
Az M&A-ügyekben szervezési feladatokat teljesítő befektetési bankárok és tanácsadók körében pláne, hiszen az ő bevételeik tavaly kevesebb mint a tizedükre, nettó 159 millió euróra zsugorodtak, s közülük is egyre többen panaszkodnak arra, hogy a pandémiával beköszöntött óvatosság az üzletek zárására is negatívan hatott – egyre több az éveken átnyúló egyeztetési folyamat, aminek ők érthető módon nem örülnek.
A szerencse azonban gyorsan fordulhat, ehhez elég például, ha zöld jelzést kap az Abu Dhabi National Oil Company (Adnoc) függőben lévő, 11,3 milliárd eurós előzetes vételi ajánlata, amelyet a német Covestro vegyipari vállalatra adott még tavaly év végén. Eladósorban van a Stada gyógyszergyártó társaság is, amelynek tulajdonosai vagy a tőzsdei bevezetéssel, vagy egy azon kívüli ügylet keretében válnának meg a tízmilliárd eurót érő vállalattól.
A Bayer a fogyasztói egészségügyi és a növényvédelmi részlegek leválasztását és eladását fontolgatja, ez is sokmilliárdos ügyletet feltételez. A vevői oldal pedig ugrásra készen áll, a készpénzben dúskáló magántőke-befektetési társaságok újra beindíthatják a német M&A-piacot – jegyzi meg a Reuters.
Ezek a társaságok a változó gazdasági körülményekhez való kiváló alkalmazkodóképességüknek köszönhetően megtalálják a módját annak, hogy még ilyen sanyarú gazdasági körülmények közepette is folytassák az üzletkötéseket
– mondta Bernd Egbers. Másokhoz hasonlóan ő is bízik abban, hogy a gazdaság stabilizálódása, az infláció lassulása és a kamatlábak csökkenése esetén az év második felében megélénkül az M&A üzleti aktivitás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.