Nagy hagyománya van a Wall Streeten a technikai alapú rémiztgetésnek: nagy kedvenc a három fekete katona, de a hulló késeknek is megvan a maga romantikája. Két olvasata is van az elemzők januári borúlátásának: tényleg szaporodnak a piacon az intő jelek vagy csak elgurult a szakértők gyógyszere. Bár egyszerre aligha borulhat ki ennyi fiola.
Az óceán túloldalán leginkább a jegybankárok óvatoskodása borzolja a kedélyeket. Év elején a Wall Street szakértői annyira ráfeszültek a kamatcsökkentésre, hogy szinte már csak a menetrend volt vitatéma. Amíg ők a tavasz vagy nyár kérdését boncolgatják, a Fed tisztviselők még mindig óvatosabb tónusban kommunikálnak. És az amerikai gyorsjelentési szezon sem oszlatja a télvégi fényhiány felhőit. Az még hagyján, hogy a nagybankok gyatra számokat közöltek, ettől a szemük sem rebbent a befektetőknek. Régi igazság, hogy túl nagyok a csődhöz. De annál fájdalmasabb, hogy a regionális bankok is meredek profitcsökkenésről számoltak be. És ugye már a tavaly márciusi bankpánik is az amerikai középbankok piacáról indulva tarolta végig a világ tőzsdéit.
Érdekes negatív analógiát vetett fel a Concorde blogon Jónap Richárd portfóliómenedzser. Szerinte,
2024 a 2009-es évre hajaz, fordított előjellel.
Vagyis szintén márciusban jöhet a fordulat, de nem a mélypontról felfelé, hanem a csúcspontról lefelé. Magyarán, még utoljára felülhet halálos ágyán a piac, amihez energiát adhat a mesterséges intelligencia sztoriról lemaradt befektetők pánikvásárlása, s az amerikai jegybank szerepét játszó Fed gyors lelazulásába vetett hit. Ám mindkettő kifulladhat márciusra és persze, negatív katalizátorban sincs hiány. A recesszió, az infláció, a stagfláció, a geopolitikai kockázatok, az amerikai-kínai kötélhúzás és az amerikai elnökválasztási kampány fordulatai épp elegendő gyúanyagot szolgáltatnak egy tőzsdeomláshoz.
Pesszimista nézeteknek adott hangot a Világgazdaság szerdai podcast adásában Debreczeni Csaba, az MBH Bank szenior tőkepiaci elemzője is, mondván:
A frissen érkező makroadatok és a jegybanki előrejelzések tükrében jól látszik, hogy az elmúlt hónapokban túlságosan optimistává váltak a befetetők, és hidegzuhanyként érte őket, hogy mégsem lesz olyan könnyű az idei év, mint azt korábban gondolták.
A szakértő csak olyan szektorokban lát növekedési potenciált, amelyek kimaradtak az elmúlt hetek-hónapok ralijából, ilyen például az amerikai olajszektor, vagy a közműszektor.
A tőzsdei vészmadarak elkülönült gyűlekezőhelye az olajpiac, ahol a Hormuzi-szoros esetleges lezárását kifejezetten fekete hattyú eseményként kezelik az elemzők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.