Több mint 75 százalékot ralizhat a réz árfolyama a következő két év során, a kitermelési problémák és az ipari fém iránti, a megújuló energia térnyerése által is fűtött keresleterősödés ugyanis egyaránt felfelé hajthatja majd az árakat az elemzők egybehangzó vélekedése szerint.
A zöldenergiára való átállás hajtotta keresletbővülés és az amerikai dollár 2024 második felében várható gyengülése magasabbra fogja hajtani a réz árát a Fitch Solutions alá tartozó BMI friss elemzése szerint.
A piacokon arra számítanak, hogy az amerikai jegybank idén kamatot csökkent, ami gyengíteni fogja a dollárt, ez pedig még vonzóbbá teheti az amerikai fizetőeszközben jegyzett rezet a külföldi vevők számára.
A réz pozitív megítélése inkább a makrogazdasági tényezőkön alapul
– mondta a CNBC-nek Matty Zhao, a Bank of America Securities nyersanyagokért felelős ázsiai csendes-óceáni vezetője.
A fém iránti keresletnek további lendületet adhat a zöldenergia-átmenet is. A decemberben tartott COP28 klímakonferencián több mint 60 ország támogatta azt a tervet, hogy 2030-ig megháromszorozzák a globális megújulóenergia-termelés kapacitásait, ami a Citibank olvasatában „rendkívül kedvező lenne a réz számára”.
Az amerikai befektetési bank tavaly év végi jegyzetében úgy kalkulált, hogy a magasabb megújulóenergia-célok további 4,2 millió tonnával növelnék a rézkeresletet az évtized végéig.
A Citibank elemzése szerint mindez 2025-re 15 ezer dollárra húzhatja fel a nyersanyag tonnánkénti árát, amely ezzel jócskán túlszárnyalhatja a tavaly márciusban beállított 10 370 dolláros történelmi csúcsot.
Ez a prognózis azokon a feltételezéseken alapszik, hogy az Egyesült Államokban és Európában egyaránt puha landolás lesz, a globális gazdasági fellendülés a vártnál korábban jön, Kína pedig jelentős gazdasági lazítást hajt végre 2024-ben. Emellett a Citinél is hangsúlyozzák az energiaátmenethez szükséges beruházások árfelhajtó szerepét.
A növekvő gazdasági teljesítmény általában növeli az elektronikus berendezésekben és ipari eszközökben egyaránt használt réz iránti igényeket is, a fém iránti kereslet ezáltal a gazdaság állapotának egyik fokmérőjeként is szolgál. Emellett az energiaátmenet egyik fontos nyersanyaga is, mivel szerves részét képezi az elektromos járművek és hálózatok, valamint a szélturbinák gyártásának is.
A Goldman Sachsnál is rézralit várnak, amihez a bányászati zavarok is hozzájárulhatnak, ami miatt a nagybank 2024-ben több mint félmillió tonnás hiányra számít.
A First Quantum Minerals tavaly novemberben állította le ideglenesen a termelést Panamában, a világ egyik legnagyobb rézbányájában, miután a helyi legfelsőbb bíróság döntését követően országos tiltakozási hullám tört ki a termelés környezeti aggályai miatt. Egy másik meghatározó rézbányász cég, az Anglo American pedig arról számolt be, hogy idén és 2025-ben visszafogja termelését költségeinek csökkentése érdekében.
A kínálat szűkülése miatt a Goldman szerint a réz jegyzése már 2024-ben átlépheti a tonnánkénti 10 ezer dollárt, jövőre pedig ennél is jóval magasabbra emelkedhet az árfolyam.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.