Jó hír lehetne a piacoknak, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve által preferált inflációs mérőszám, a személyes fogyasztási kiadások árindexe (PCE) 2 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, amely megegyezik a harmadik negyedévivel, s összhangban van a Fed céljával. Ez akár a márciusi kamatvágás előszele is lehetne, amire már nagyban spekulál a Wall Street. Mégsem eszik olyan forrón a kását, mert a másik inflációs mutató, a fogyasztói árindex (CPI) nem ennyire hűvös, decemberben megugrott az index.
Az Egyesült Államokban két módszerrel számítják az inflációt. Az egyik a fogyasztói árindex, a CPI, a másik pedig a kereskedelmi minisztérium által közzétett személyes fogyasztási kiadások (PCE) árindexe. A CPI általában valamivel magasabb, mint a PCE. Ám a két index eltérő szerkezete miatt a köztük lévő rés néha invertálódik. Miután a Fed a PCE-inflációt részesíti előnyben, a mezei befektetők meg jobbára a fogyasztó árindexet (CPI) figyelik, hol a piac lát magasabb inflációt, hol a jegybankárok.
Most a PCE árindex trendje ellentétben áll a fogyasztói árindexével, mert a CPI a módszertani különbségek miatt jobban megragadja a fogyasztók által tapasztalt árakat.
Jó kérdés, hogy mit lép a Fed, ha az általa preferált mutató utal a kamatvágás lehetőségére. Tiffany Wilding, a Pimco elemzője szerint épp ezért nagyon
kiszámíthatatlan a jegybankárok márciusi reakciója.
Tovább színezi a képet, hogy januárban két meglepő munkaerőpiaci adat is a gazdaság túlfűtöttségét jelezte, ami a tavaszi kamatvágás ellen szól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.