Komolyan gondolhatják a csehek az euró bevezetését, bár konkrét céldátumot még nem jelöltek ki. A kormány szerdán bízta meg a gazdasági és a törvényhozási tanácsot, hogy október végéig elemezze az ERM II árfolyamrendszer és az euró bevezetésének hatásait. A fejlemények mégis előrelépésként értékelhetők, tekintve, hogy néhány hónapja az államfő az euró bevezetése mellett érvelt, azóta – tegnapig – a kormány nem reagált érdemben.
Céldátum egyszerűen azért nincs még, mert a Pénzügyminisztérium és a jegybank közös ajánlása arról szólt, hogy ne határozzanak meg időpontot – a közös javaslatot a kormány elfogadta.
Az ajánlás mögött egy olyan elemzés áll, amelyben értékelték az ország gazdasági felkészültségét az euró bevezetése az ország Európai Unióhoz való csatlakozása óta. Ennek a legfontosabb megállapításai:
Bombameglepetés: óriásit esett az inflációJanuárban mindössze 2,3 százalékos volt az éves infláció Csehországban, jelentették csütörtökön, azok után, hogy decemberben még 6,9 százalék volt a ráta. A friss adat 2021 március óta a legalacsonyabb. Hozzá kell tenni azonban, hogy a bázishatások nagyban hozzájárultak a pozitív meglepetéshez (2023 januárban 17,5 százalékos volt az éves árnövekedés). A jó adat láttán a cseheknél is felerősödtek a várakozások, hogy gyorsabb ütemben csökkenthetők a kamatok. Most 6,25 százalék az alapkamat, a márciusi ülésen 75 bázispontos vagy még nagyobb vágást jeleznek előre az elemzők. |
Prágában idéntől lehetővé tették azoknak a vállalatoknak, amelyeknek a forgalma nagyrészt eurós, hogy egymás között is euróban számlázhassanak. Ez a rendszer még évekig nyitva állhat a cégek előtt – a jegybank évente felméreti, hogy a gazdaság szereplőinek mi a várakozása, hány év múlva lehet esedékes az euró bevezetése:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.