Bár a 2022-es rekorderedményt nem sikerült felülmúlni, ám ezzel együtt is erős 2023-as egész éves teljesítményről számolt be csütörtökön az Alteo.
A Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett újgenerációs energiaszolgáltató 12,8 milliárd forint egész éves adózott nyereséget ért el, ami lényegében megegyezik az egy évvel korábbival. Ez egy részvényre vetítve 645 forintot jelent a 2022-es 653 forint után.
A megújuló energiát hasznosító társaság üzemi eredménye kilenc százalékkal maradt el a 2022-estől.
A vezetőség szerint az Alteo eredményességét legjobban kifejező EBITDA (pénzügyi tételektől, adófizetéstől, értékcsökkenéstől és a nem szisztematikus csökkenéstől tisztított eredmény) pedig négy százalékkal 19,4 milliárd forintra mérséklődött.
A tényadat így is messze meghaladja a társaság stratégiájában szereplő EBITDA-cél felső sávját.
Az országszerte több tucat nap-, szél- és gázerőművet üzemeltető közműcég mindezt éves alapon négy százalékkal kisebb, 98,5 milliárd forintos forgalom mellett érte el 2023-ban.
A Mol 73,8 százalékos tulajdonába tartozó vállalat eredményének legnagyobb részét a hő- és villamos energia termelés és menedzsment üzletág szállította, azzal együtt is, hogy EBITDA-ja hét százalékkal 14,55 milliárd forintra mérséklődött.
A megújuló alapú energiatermelés szegmens eredményessége közel harmadával esett vissza, 2,4 milliárd forintra. A gyengébb teljesítmény mögött az áll, hogy az Alteo megújuló portfóliójába tartozó erőművek közül többnek is lejárt a támogatott rendszerben (KÁT) történő termelési lehetősége az időszakban.
Az energetikai szolgáltatások (az e-mobilitási szegmenst is ideértve) a jelentős üzletfejlesztési ráfordítások miatt tavaly is negatív eredménytermelő volt, az EBITDA-szintű veszteség ugyanakkor az előző évi hetedére, 40 millió forintra szűkült.
A hulladékgazdálkodás ellenben már nyereséget termelt, ehhez a tavaly nyáron indult állami hulladékkoncesszióban való részvétel is hozzájárult. A 2022-ben még 172 milliós mínusszal záró üzletág tavaly már 427 milliós forint EBITDA-val támogatta a csoportot.
Az energia kiskereskedelmi üzletág eredményessége 61 százalékkal javult a portfóliótisztításnak és a magas fedezettartalommal megkötött fix árazású szerződéseknek köszönhetően. A szegmens hajszál híján négymilliárd forint EBITDA-t hozott az Alteónak tavaly.
Rugalmasságra és diverzifikációra alapozó tevékenységünknek, fenntarthatóságra és megújuló alapú energiatermelés elterjedésére is fókuszáló stratégiánknak és kiemelkedő szakembergárdánknak köszönhetően a következő időszakban is a piac által elérhető lehetőségek maximumát igyekszünk elérni
– fogalmazott ifj. Chikán Attila vezérigazgató, aki emlékeztetett rá, hogy – az üzleti szempontok mellett – a környezeti és társadalmi fenntarthatóság is kiemelt figyelmet kapott. Egyebek mellett ennek is köszönhető, hogy tavaly a megelőző évi szintnél kedvezőbb ESG kockázati besorolást kapott a vállalat, amely 2023-ban kidolgozta és felállította saját zöld finanszírozási keretrendszerét is.
A vezérigazgató szerint továbbra is fókuszban marad a szabályozási, valamint a rugalmas energetikai szolgáltatások erősítése, akárcsak a megújulók további terjedését támogató és a hulladékgazdálkodást fejlesztő beruházások. Ezek azok a területek, amelyek ifj. Chikán Attila szerint csökkenő energiaár-környezetben is képesek megalapozni az Alteo további eredményességét.
Az Alteo részvényei nem reagáltak azonnal a csütörtök délelőtt közzétett éves jelentésre, a kurzus 2860 forinton stagnált nem sokkal dél előtt. Az árfolyamra idén is az oldalazás jellemző leginkább.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.