Már nem sokat kell aludni, és február 19-én indul a CETOP NTR, vagyis a Közép-európai Blue Chip Nettó Hozam Index, amely a legfontosabb magyar, cseh, lengyel, osztrák, szlovén, horvát és román részvényeket tömöríti.
A Budapesti Értéktőzsde Igazgatósága még tavaly júniusban döntött az új index bevezetéséről, hétfőn pedig a hivatalos számításról és a publikálás megkezdésének idejéről is határoztak. Egyúttal közzétették a kosártagokat és a súlyokat is.
Áttekintve az indexbe kerülő cégek listáját, szembetűnő az energetikai cégek és a bankok túlsúlya, ami érthető, hiszen a régión belül – Lengyelország kivételével – főként ebben a két szektorban jöttek létre Nyugat-Európából, illetve Amerikából is látható méretű vállalatok.
A 23 cégből 8 – köztük az OTP – működik pénzintézetként, és hét – mások mellett a Mol is – tartozik az energetikai szegmensbe.
Beválogattak a kosárba két biztosítótársaságot és gyógyszergyártót is, utóbbiak egyike a Richter Gedeon. Végül az elitklub tagjává vált a Hrvatski Telekom mellett még három lengyel cég, a KGHM bányavállalat, az Allegro online kiskereskedő és a Dino Polska élelmiszerboltlánc is.
Földrajzi szempontból pedig a legtöbb, vagyis 7 cég természetesen Lengyelországból került az indexbe, míg 6 román, 3-3 magyar és cseh, 2 osztrák, valamint 1-1 horvát és szlovén társaság is színesíti a képet.
Már csak az a kérdés, hogy amennyiben valamelyik brókercég egy indexkövető alapot indít a CETOP-ra, mekkora profit remélhető belőle.
Jósolni természetesen különösen ami a jövőt illeti– ahogy anno Nils Bohr dán fizikus mondta – mi sem tudunk, ezért az elmúlt év hozamait vizsgáltuk meg.
A 23 tőzsdei vállalat árfolyamnyereségének a súlyozott átlaga a számításaink alapján – az osztalékokat és a devizahatást figyelmen kívül hagyva – 20,8 százalék lett volna, azaz, ekkora hozamot termelhetett volna egy az indexet követő alap,
azzal a kiegészítéssel, hogy a vízerőműveket üzemeltető román Hidroelectrica tőzsdei bevezetésére idén nyáron került sor, azaz az esetében csak ettől az időponttól kalkulálhattunk.
Noha ez a hozam meg sem közelítené a BUX ez alatt az időszak alatt elért 41,5 százalékos pluszát, de a magyar részvények egy nagyon alulértékelt szintről indították meg a rohamot tavaly, s gyaníthatóan ezt a teljesítményt igen nehezen tudnák megismételni.
A CETOP hozamának nagyjából háromnegyedét egyébként három bank, az OTP és két lengyel társa, a Bank Pekao és a PKO Bank hozta volna össze.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.