Főként a csökkenő olajárak és finomítói árrések miatt a negyedik negyedévben 31 százalékkal, 5,2 milliárd dollárra esett a TotalEnergies korrigált nettó eredménye az előző év azonos időszakához mérten, 200 millióval az LSEG elemzői konszenzusától is elmaradva – derült ki a francia konszern szerdán publikált gyorsjelentéséből.
Zsugorodott az olaj- és gázipari csoport EBITDA-ja is, mégpedig 27 százalékkal, 11,7 milliárd dollárra. Az egész múlt évet tekintve a korrigált nettó nyereség 36 százalékkal, 23,2 milliárd dollárra csökkent.
Az igazgatóság az eredmények ismeretében 3,01 euró osztalékot javasolt, amely 7,1 százalékkal haladja meg az előző évit, és a jelenlegi részvényárfolyam mellett 5 százalékos hozamot jelent. A vállalat a 2023 utolsó negyedéve után járó időszaki osztalékát is 7 százalékkal, 79 eurócentre emelte, az első negyedévben pedig 2 milliárd dollárért vásárolja vissza részvényeit.
Ez lesz egyébként az úgynevezett negyedéves alapösszeg is, azaz az év többi negyedében is legalább ennyit fordítanának saját részvényeik visszavásárlására. Tavaly amúgy összesen 9 milliárd dollárért vásároltak be.
A TotalEnergies robusztusan növelte a cseppfolyósított földgáz (LNG) termelését, ami némileg ellensúlyozta a csökkenő finomítói árrést és a vegyi anyagok iránti gyenge európai keresletet – közölte Patrick Pouyanne vezérigazgató. A vállalat várakozásai szerint egyébként az LNG-piacok idén is „izgalmasak” maradnak a globális termelési kapacitás korlátozott növekedése és az egyidejűleg növekvő kereslet miatt.
A TotalEnergies idén 17-18 milliárd dollár nettó beruházásra számít, amelynek körülbelül egyharmada az alacsony szén-dioxid-kibocsátású üzletág fejlesztését célozza
– tette hozzá Pouyanne.
A globális olaj- és gázipar a konszolidáció időszakát éli – írja a Bloomberg, az Exxon és a Chevron például óriási felvásárlásokba kezdett az Egyesült Államokban, amelyek célja a szénhidrogén-kitermelés növelése.
Ezzel szemben a TotalEnergies tavaly inkább kisebb üzleteket hozott össze, hogy felpörgesse közel-keleti olajtermelését, növelje LNG-üzletágát Katarban és az Egyesült Államokban , illetve a megújuló energia piacán is terjeszkedjen Franciaországtól Brazílián át Indiáig.
A Total részvényei a hírre 1 százalék körüli mértékben, 60 euró alá estek Párizsban. Az LSEG elemzői konszenzusa a papírokat 70 eurós medián céláron vételre ajánlja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.