Az elmúlt 8 évben nem látott mélységbe, 25,4 százalékra esett a kínai részvények súlya az MSCI feltörekvő piacokat követő Global Standard indexében, ezzel párhuzamosan a szakértők az indiai részvények súlyát történelmi csúcsot jelentő 18,2 százalékra emelték – soha nem látott közelségbe hozva ezzel a két gazdasági óriás tőzsdéinek arányát az indexben.
Az elemzők szerint India súlyának növelése 1,2 milliárd dollárnyi, szinte azonnali tőkebeáramlást eredményez majd a piacra az indexet követő alapok portfólióalakításán keresztül, a kínai piac pedig hasonló mértékű tőkekiáramlásra számíthat a lépés következtében. Az új súlyozás február 29-én lép majd hatályba, addig az eddigi arányok mellett forognak majd az indexek.
Az indiai és a kínai részvénypiacok súlya 2020 nyara óta kezdett közeledni egymáshoz, akkor az előny ötszörös volt a kínai parkett számára. Azonban míg az indiai tőzsde a pandémiás mélypontról 160 százalékkal emelkedett, a kínai parkett indexe 21 százalékos leértékelődésen ment keresztül, kialakítva ezzel a jelenlegi erőviszonyokat.
A feltörekvő piaci indexből az MSCI szakértői a friss átsúlyozással 66 kínai részvényt távolítottak el , öt másikat pedig bevontak a helyükre, az indiai mutató tekintetében a módosítás öt részvény hozzáadásában teljesedett ki.
Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája a VG-nek kiemelte: a feltörekvő piaci index átsúlyozása rövid távon ugyan relatíve kis hatással lesz csak a legsúlyosabban érintett parkettekre azok robusztus mérete miatt, a nemzetközi befektetői hangulatot és az ázsiai piacokhoz való hozzáállást mégis kiválóan képezi le. Kínából ugyanis egy ideje már tömegesen menekül a nemzetközi tőke, még annak ellenére is, hogy a térség részvényeinek átlagos P/E mutatója már csak a 8-as szint környékén jár, mélységesen alulárazottá téve ezzel a piacot még az indiai tőzsdével szemben is, melynek P/E-je a 20-as érték környékére szökött az elmúlt időszakban.
A szakértő hozzátette: a feltörekvő piaci indexben Kína súlya a részvénypiac átfogó értékvesztésének köszönhetően is folyamatosan csökkent az elmúlt időszakban, annak ellenére, hogy a kínai gazdaságnak a fejlődő országok körében vett GDP-aránya nem csökkent számottevően. A befektetői bizalom ugyanakkor az immáron évek óta húzódó ingatlanválság, a bankok tetemes rosszhitel-állománya, és a technológiai vállalatok drasztikus leértékelődése nyomán mégis elillant.
Tartósan gyenge időszak következik a kínai gazdaságban, menekül a külföldi tőke maradéka isA világ második legnagyobb gazdaságát ingatlanválságok, adóssághegyek és geopolitikai bizonytalanságok garmadája sújtja, a közelgő tajvani, majd amerikai választások pedig akár évekre is meghatározhatják az ország kilátásait. Rossz bőrben van a kínai részvénypiac, de lehet ez még rosszabb is – Móró Tamással, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégájával beszélgettünk. |
Móró Tamás hangsúlyozta: a kínai részvénypiacokkal szembeni bizalmatlanság a tajvani feszültségek, és az esetlegesen kirobbanó háborúra adott amerikai gazdasági válaszlépésektől való félelem nyomán nem valószínű, hogy egyhamar elmúlik, a távol-keleti parkettet temetni mégsem érdemes. A Bank of America friss alapkezelői felmérése ugyanis rámutat: az egyik legnagyobb globális részvénypiaci pozíció a vállalatok körében a kínai alulsúlyozás, vagy akár egyenesen a parkett shortolása, ez a fajta túlzott pesszimizmus pedig akár egy ellenkező irányba történő mozgást is elindíthat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.