Az amerikai részvénypiacok túl magas értékeltsége az európai részvényekhez, szektorokhoz képest régóta hangoztatott elemzői vélemény, de van egy üdítő kivétel, ahol Európa számít felülteljesítőnek. Ez a védelmi szektor, amelynek befektetői nemcsak tavaly, de a 2024-es évből eltelt alig több mint másfél hónap alatt is kiemelkedő hozamoknak örülhetnek.
Abszurd, de a védelmi részvények ráadásul nemrég újabb lendületet kaptak Donald Trumpnak köszönhetően, akinek a beszéde egyébként inkább aggodalmat váltott ki az európai vezetők között.
Trump megismételte: a spóroló NATO-tagok ne számítsanak védelemreA volt amerikai elnök komolyan gondolta múlt heti kijelentéseit. S bár ezzel sokakat felháborított, Trumpnak van némi igaza: a szövetségben hemzsegnek a potyautasok. |
Trump szélsőséges véleménye nem új, már elnöksége idején is kikelt azok ellen a NATO-tagok ellen, akik nem teljesítik kötelezettségeiket. A közelmúltban két alkalommal is a NATO szerződésében foglalt pénzügyi követelményekre utalt: a tagállamok egy közös hadsereg felállítása helyett csatlakozásukkor vállalták, hogy minden évben a bruttó hazai termék (GDP) legalább 2 százalékát védelmi célokra fordítják.
A volt elnök nyilatkozata arra mindenképp jó volt, hogy még inkább elszálljon néhány európai fegyveripari részvény árfolyama.
Különösen a Rheinmetallé, amely már majdnem harmadával ér többet, mint 2023 végén. A legnagyobb kapitalizációjú cégeket összesítő táblázatból (fent) lemaradt az idén 35 százalékkal repesztő német Hensoldt vagy a 28 százalékkal emelkedő árfolyamú svéd Saab Group.
A Rheinmetall-papírok szárnyalása aligha véletlen, tekintve, hogy idén (30 év után először) Németország védelmi kiadásai elérik a GDP 2 százalékát. Sőt, február 17-én, a müncheni biztonsági konferencia egyik panelbeszélgetésén Boris Pistorius védelmi miniszter beszélt arról, hogy akár a gazdasági teljesítmény 3-3,5 százalékára is lehetne növelni a katonai kiadásokat. Tavaly a nominális GDP 4125 milliárd euró volt az NSZK-ban, aminek 124 milliárd euró a 3 százaléka (48 ezermilliárd forint, szinte a teljes magyar államadósság).
Az európai védelmi vállalatok ezzel párhuzamosan továbbra is bőven kapnak megrendeléseket, mivel Európa az ukrajnai háborúra válaszul jelentősen növeli ilyen célú kiadásait.
Az európai védelmi cégeknek annyira látványosan jól megy a soruk, hogy az amerikai versenytársak már fanyalognak. Az Aviation Week véleménycikke például kitér arra, hogy a tőzsdén jegyzett amerikai fegyveripari cégek vezetői hiába hivatkoznak rendszeresen arra, hogy a világ egyre veszélyesebb hely – így támasztva általában alá a pozitív növekedési várakozásaikat –, a számok mást mutatnak. Hiába az orosz–ukrán háború, Kína és Tajvan konfliktusa, vagy a közel-keleti rendkívüli események, az amerikai védelmi cégek és részvények lemaradók az S&P 500 indexhez képest, és látványosan alulteljesítenek az európai riválisokkal szemben.
Az Aviation Week cikke szerint az amerikai befektetők feje azért fájhat, mert a kongresszus képtelen volt elfogadni a 2024-es költségvetési előirányzatokat és egy kiegészítő biztonsági csomagot, amely katonai támogatást tartalmaz Ukrajnának, Izraelnek és Tajvannak – az amerikai fegyveriparnak pedig óriási megrendeléseket.
Szintén kockázat, ha Donald Trumpot ismét elnökké választják novemberben. A már idézett kijelentései miatt Európa folytathatja a fegyverkezést, s talán már olyan lobbitevékenységre sem lesz szükség, mint például amikor tavaly az Airbus és a Leonardo vezető felszólították az európai döntéshozókat, hogy a védelmi költségvetéseikből költsenek többet a kontinens beszállítóinál.
Irdatlan tempóban fegyverkezik RomániaDélkeleti szomszédunk tavaly kétmilliárd dollárral többet költött fegyverkezésre, mint egy évvel korábban. A román hadikiadások így elérik a GDP 2,44 százalékát. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.