Noha közel sem mutatott be olyan lélegzetelállító ralit, mint a bitcoin, ám a múlt héten szép csendesen ismét történelmi csúcsa közelébe emelkedett az arany árfolyama, és bár hétfő délelőtt éppen lefelé tartott, még mindig az 1082–1092 dolláros sávban ingadozik a sárga fém unciánkénti ára.
Felemás viszonyba került amúgy egymással a bitcoin és az arany, hiszen egyrészt egyikük sem kamatozik, így elvileg kedvezően hathat rájuk az amerikai jegybank, a Fed közelgő kamatcsökkentő ciklusa, másrészt egymással is versenyeznek, és a Bloomberg szerint az amerikai tőkepiacon az az összefüggés is megfigyelhető volt, hogy a bitcoin-ETF-ek engedélyezését követő raliban való részvétel érdekében a befektetők arany-ETF-eket dobtak piacra, ami fékezte az arany erősödését.
A legszebben csillogó nemesfém árszintje azonban ennek ellenére mégis a rekordszint környékére kapaszkodott, ami csupán azért nem keltett nagyobb feltűnést, mert
a világjárvány kitörése óta már többször is megközelítette az unciánkénti 2100 dollárt, ám aztán valamennyiszer gyorsan visszavonulót fújt.
A tartós emelkedés legfontosabb feltétele az lenne, ha egyértelművé válna, hogy a kamatlábak végre tényleg csökkenésnek indulnak az Egyesült Államokban. Az elmúlt években az arany kurzusa minden esetben akkor kezdett a 2100 dolláros szinttel kacérkodni, amikor úgy tűnt, hogy hamarosan elstartolhat a lefelé tartó kamatciklus.
Mivel pedig a legutóbbi adatok vegyes jelzéseket mutattak az inflációval kapcsolatban, némileg elbizonytalanodott a piac, még ha a túlnyomó többség még mindig inkább kamatcsökkentést vár is, mint kamatemelést.
Az Egyesült Államokban kamatdöntésre jogosult testület, a Fed nyílt piaci bizottsága egyébként éppen a jövő héten ülésezik, és elemzi a január óta eltelt időszak gazdasági adatait. A márciusi kamatcsökkentést már kiárazta a piac, ezért most már az a kérdés, hogy nő-e a valószínűsége az év későbbi szakaszában sorra kerülő lazításoknak.
Amint az arany árfolyama is jelezte, a múlt héten az optimisták, azaz a kamatfordulatban bízók aránya kerekedett felül, amit az váltott ki, hogy a Fed által árgus szemmel figyelt személyi fogyasztási kiadások árindexe (PCE) nem haladta meg a várakozásokat, jóllehet a Fed megítélése szerint még mindig túl magas volt.
A befektetők azonban a korábbi fals riadók után rájuk csapódó bikacsapdákban alaposan megütötték magukat, ezért óvatosak maradtak. Inkább alulsúlyozzák a kitettségüket, sőt sokuk áresésre játszik
– mondta a Bloombergnek Daniel Ghali, a TD Securities elemzője.
Harry Colvin, a Longview Economics szakértője szerint viszont egy esetleges áresés jó alkalom lenne a bevásárlásra, hiszen a tavaly decemberi „habzsolást” már megemésztette a piac, és az arany konszolidálta az árfolyamnyereségét.
Colvin hozzáfűzte, hogy álláspontját több indok is alátámasztja. Egyfelől cégük időzítési modellje feloldotta az eladásjelzést, másrészt a Fed kamatcsökkentése hamarosan visszaárazódik a piacokon, végül a legfontosabb piaci szereplők, mint például a jegybankok, de mások is, továbbra is veszik a fizikai aranyat.
Végül az elemző eleresztett még egy meglepő gondolatmenetet arra az esetre is, ha mégsem indulna meg a lazítás. Úgy véli, ha a Fed makacsul ragaszkodik a 2 százalékos inflációhoz a fordulat feltételeként, könnyen stagfláció lehet a móka vége, és éppen az 1970-es évek végén kialakult stagfláció közepette fújták a történelem legnagyobb aranybuborékát, ergo ebben a forgatókönyvben sem kell leírni az aranyat.
Mike McGlone, a Bloomberg Intelligence munkatársa szerint az arany árának emelkedése ugyan továbbra is valószínű, de a befektetők jól teszik, ha vásárlásaikat kombinálják némi bitcoinvétellel, különben lemaradhatnak a potenciálisan paradigmaváltó digitalizációs trendről. Az arany elmúlt napokban tapasztalt ralija különben McGlone szerint is a monetáris lazítással kapcsolatos általános optimizmusra utal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.