Bár a betétikamat-stop április 1-jei feloldásának esetleg lehet kismértékű hozamemelő hatása rövid távon az állampapírpiacon, ám ez várhatóan nem lesz számottevő – közölte a Világgazdaság kérdésére Árokszállási Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője.
A betéti kamatsapka bevezetésekor, 2022. november 22-én érdemi, mintegy 100 bázispontos csökkenés volt megfigyelhető a három hónapos diszkontkincstárjegy hozamában. Akkoriban ezt az is okozhatta, hogy a kamatsapka miatt alacsonyabb betéti kamatokat kapó szereplők alternatívát kerestek a bankbetét helyett – tekintett vissza az elemző.
Az Equilor szerint ez az összefüggés is hozzájárulhatott ahhoz, hogy ezt követően hosszú hónapokra jelentősen elváltak egymástól a Magyar Nemzeti Bank kamatai és a diszkontkincstárjegyek hozama,
noha ennek az elválásnak a kormány által 2023 nyarán hozott szabályok, amelyek a befektetési alapok számára még több kincstárjegy tartását írták elő, újabb lökést adtak.
Azóta azonban kamatcsökkentési ciklus indult el idehaza, így most már ott tartunk, hogy az utóbbi időszakban jellemző, kicsivel 6,5 százalék feletti kincstárjegyhozamok már nem térnek el túlságosan a rövid határidős betéti kamatlábak és az ezekkel együtt mozgó forinthozamok mostanában jellemző, 7–8 százalék közötti szintjétől.
Ráadásul a következő hónapokban további kamatcsökkentés várható a jegybanktól, ami a kamatszinteket tavasz végére a most jellemző, három hónapos diszkontkincstárjegy-hozamok szintjére hozhatja le
– emelte ki végül Árokszállási Zoltán.
A betétikamat-sapka lényege az volt, hogy az olyan intézményi befektetők, mint például a pénztárak, lakás-takarékpénztárak, biztosítók, befektetési alapok és a legalább 20 millió forintot elhelyező lakossági ügyfelek, majd később a vállalkozások sem kaphattak a kereskedelmi bankoknál elhelyezett – látra szóló és legfeljebb egyéves futamidejű – betétjeik után a három hónapos diszkontkincstárjegy aukciós átlaghozamának mértékénél magasabb kamatot.
Az intézkedések életbe lépésekor a magas kamatkörnyezet akadályozta a hitelek felvételét, az infláció sikeres visszaszorításának köszönhetően azonban az irányadó jegybanki és bankközi kamat az azóta eltelt idő alatt csaknem 10 százalékponttal csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.