A kakaó árának váratlan és elképesztő mértékű felfutása, mely történelmi rekordot jelentő 10 ezer dollár fölé pumpálta a termék tonnánkénti árát, egyelőre még nem jelent meg a csokoládék fogyasztói árában – ez azonban már nem lesz sokáig így, és ennek a legnagyobb édességgyártók, köztük a Nestlé, a Hershey’s vagy éppen a Mondélez ihatják majd meg a levét.
Ezek a vállalatok ugyan akár hosszú hónapokra előre megvásárolják a gyártáshoz szükséges kakaóbabokat, akár fizikális készletek, akár opciós szerződések formájában, és sokszor még bizonyos fedezeti pozíciókat is kiépítenek egy esetleges alapanyagár-megugrás negatív hatásainak ellensúlyozására, ezek hatásfoka és léptéke távolról sem elegendő egyik legfőbb alapanyaguk árának megháromszorozódásának kezelésére, főleg nem hosszú távon.
A Citigroup elemzői, akik a kakaó árának felfutását korábban helyesen tippelték meg, ugyanis úgy vélik, az árfolyam akár 2025 második feléig a jelenlegi magasságokban maradhat, hatalmas nyomást helyezve ezzel a gyártók árrésére.
A kakaó befektetőinek ugyan aranybányának bizonyult az idén 150 százalék körüli felfutásával, mellyel még az Nvidia raliját is felülmúlta, az azt felhasználó cégek számára hatalmas fájdalmat fog jelenteni. A szakértők becslése szerint nagyjából 6-12 hónapnyi emelkedett árszínvonal kell ahhoz, hogy annak hatásai már látványosan befolyásolni tudják az érintett édességgyártók profitmarzsait, ez pedig azt sejteti, hogy nem sokáig bírják már a jelenlegi, relatíve nyomott áron adni majd termékeiket.
Ráadták a kakaót: tovább drágul a húsvéti csokinyúl és a csokitojásÉrvényesült az erős infláció az édességpiacon, az áremelkedéseknek azonban a nyersanyagpiaci drágulások miatt koránt sincs vége – derült ki Sánta Sándor, a Magyar Édességgyártók Szövetsége elnökének a húsvéti helyzetjelentéséből. |
Az áremelések a zsugorinfláció miatt már egyébként is élezett hangulatú piacon pedig elég nehezen mennek majd át – mutatnak rá a szakértők. John Plassard, a Mirabaud Group igazgatója úgy fogalmazott:
Az árképzésnek is megvannak a maga határai, így a kakaó elszálló ára előbb-utóbb mindenképpen megmutatkozik majd a cégek árréseiben.
Ezt a várható gyengélkedést pedig a befektetők már dinamikusan el is kezdték beárazni a nagyok részvényeibe is: a Nestlé, a Mondélez, vagy éppen a Hershey’s papírjai egyaránt mínuszban járnak az elmúlt egy évet tekintve.
A látványosan romló tendencia alól a Lindt részvényei képeznek ritka, ugyanakkor annál üdítőbb kivételt: a svájci csokoládéóriás ugyanis elsősorban a prémiumszegmensben képviselteti magát termékeivel, melynek vevőköre sokkal nyitottabb magasabb árcédula mellett is kitartani kedvenc termékei mellett, főként, mivel ezeket a csokikat rendszeresen ajándékként is veszik az emberek, így a keresletük sokkal stabilabbnak tekinthető, mint az alacsonyabb árazással dolgozó versenytársaikéi. A Lindt papírjai éves viszonylatban 1,7 százalékos pluszban járnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.