BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
GYORSHIR

Nem akármilyen tűzijáték jöhet este a Wall Streeten - Hatalmas összegek mozdulnak meg, nagy csapkodás várható

Az opciós ügyletek óriási volumene miatt vált az utóbbi időben egyre hektikusabbá a részvénypiac.

Több mint 5 ezer milliárd dollár értékű részvényhez, ETF-hez és indexhez kötött opció fut ki pénteken. Magyar idő szerint 21 órakor zár az amerikai börze, a kereskedési időben 3,2 ezermilliárd dollár értékű opció jár le, ezek túlnyomó többsége az S&P 500 indexre szól. 

Pörgős lesz a péntek este. 
Fotó: Angela Weiss / AFP

Majd közvetlenül záráskor további 1900 milliárd dollárnyi egyedi részvényre és indexkövető ETF (tőzsdén kereskedhető befektetési alap) opciója is kifut – jelezte a Marketwatch az Asym 500 adataira hivatkozva.

De mi az az opció?

Részvénykitettségünk nem csak közvetlenül, részvények vásárlásával, hanem a derivatív piacon keresztül is keletkezhet. Ennek egyik formája az opciós piac, ahol szó szerinti értelemben opciót, vagyis jogot szerzünk arra, hogy egy későbbi időpontban megvegyünk, vagy eladjunk egy részvényt. Ennek iránya alapján beszélhetünk vételi (call) opcióról vagy eladási (put) opcióról. Vételi opcióval az emelkedő piacból profitálhatunk, míg az eladási joggal az eső piacon tehetünk szert nyereségre. Mindezt jelentős tőkeáttétellel, s csak a befektetett pénz, az opció árának kockáztatásával. Egy erőteljes trendet mutató piacon pedig sok esetben nem csak a „mindent vagy semmit” mondás érvényesül, hanem akár a befektetett pénz többszörösét is megkereshetjük – olvasható az Erste Marketen.  

A Goldman Sachs szerint nagy kilengések várhatók számos egyedi értékpapír árfolyamában is, mivel 2021 vége óta először idén márciusban fordult elő, hogy az azonnali részvénypiac forgalmát felülmúlta az egyedi részvényekre kiírt opciós kereskedés. A legnagyobb kereslet az Nvidia call opcióra mutatkozott a hónap első felében, vagyis a befektetők a társaság további felértékelődésére spekulálnak.

Hogy nézne ki egy opciós ügylet itthon?

Az OTP Global Markets által összeállított példa szerint ha valaki mondjuk 6 hónapra vesz Mol call opciót, akkor az ügylet lezárásakor nyeresége lesz, ha az árfolyam emelkedik. A pozícióban szereplő mennyiség 5 ezer darab, az árfolyam pedig az egyszerűség kedvéért 3 ezer forint. Az ügyfélnek csak az opciós díjat (750 ezer forintot) kell befizetnie, ezért az összegért cserébe pedig lejáratkor (és csakis ekkor, mert európai call opciót vett) a kötési árfolyamon – 3150 forint – vásárolhat 5 ezer darab Mol papírt az opció kiírójától. Ha a lejáratkori Mol ár magasabb mint 3150 forint, akkor megéri élni a vételi joggal, hiszen utána rögtön el lehet adni a részvényeket az azonnali piacon. Ha nem jön be a várt árfolyamemelkedés, akkor egyszerűen nem kell lehívni az opciót, vagyis megvenni a részvényeket 3150-es áron (hiszen a piaci ár alacsonyabb), a 750 ezer forintos díj viszont elvész. 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.