A brókercégek ügyfelei rendszerint arra kíváncsiak, hogy mibe fektessék a pénzüket, de legalább ilyen érdekes témát feszeget a Concorde Bloge, amikor a Mibe és kibe ne fektessünk? kérdésre keresi a lehetséges válaszokat. Érdekes módon népszerű tőzsdegurukat követve és felívelő sztárpapírokat vásárolva is lehet hatalmasat bukni a tőzsdén.
Feltűnő, hogy az elmúlt tíz évben a legtöbb befektetői vagyont leromboló alapcsaládok globális top 10 listájának élén az ARK ETF Trust áll 14,3 milliárd dollárnyi portfóliópusztítással. A mémkorszak népszerű tőzsdeguruja, Cathie Wood befektetési alapjairól van szó. Ráadásul az ARK kilépéseit és beszállásait a kisbefektetők seregei követik szolgai módon világszerte. Így
a tévedések teljes tömegpusztító hatása szinte felmérhetetlen.
Mindenkinek tanulságos lehet Cathie Wood zseniális kereskedési ötlete: az Nvidia-vétel. Jó időzítéssel és bátran vettek bele a mesterségesintelligencia- (MI) fejlesztések kulcscsipjeit gyártó vállalat részvényeibe az egyik lokális árfolyamlejtőjén.
2022 második negyedévében 675 ezer darabot, a harmadik negyedévben pedig 707 ezer darabot. Aztán 2022 végén eladtak 859 ezer darabot, 2023-ban pedig a maradékot is kitárazták. Becslések szerint 500 millió dollárt sikerült eltapsolni ezzel a tőzsdei ficánkolásal, míg ha nyugton ülnek a részvényben, akkor hónapokkal később már akár három-négyszeres haszonnal adhatták volna tovább a papírokat. Az eladás rémesen rosszul időzített volt.
Nem Cathie Wood az egyetlen, aki megjárta az Nvidiával. A japán Softbankot alapító Szon Maszajosi már a világ legnagyobb technológiai fókuszú kockázatitőke-alapja, a Vision Fund 2017-es elindítását követően azt mondta, hogy egyetlen témára összpontosítanak, ez pedig az MI.
Fél évtized alatt el is költöttek 140 milliárd dollárt 400 startupra. A piacokon végigsöprő mostani mesterségesintelligencia-őrület mégis elkerülte őket. Pedig jó szemük volt,
már 2017-ben négymilliárd dollárt fektettek az MI-fejlesztésekhez ma nélkülözhetetlen csipeket gyártó Nvidiába.
Az addig 40 és 50 dollár között mozgó csipgyártó árfolyama 2018-ben felívelt 70 dollárig, ám a kínai verseny hatására 2019-ben beszakadt, és 40 dollár alá csökkent. A Softbank kiszállt a pozícióból, amikor annak értéke 3,6 milliárd dollárra zsugorodott.
A könyvelt veszteség nagyjából százmillió dollár lehetett, mert fedezeti pozíciókkal biztosították magukat az áresés ellen. Ám csúnyán lemaradtak az árfolyam későbbi megtízszereződéséről, majd a további emelkedésről, ami a japánok korai befektetésének értékét a mostani 926 dolláros árfolyamon nagyjából meghúszszorozta volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.