Megszaladt a tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) szekere márciusban, a nagyfokú diverzifikációt költséghatékonysággal párosító befektetési eszközök világszerte meglehetősen keresettek voltak, és még a piaci hozamok is kedveztek az ilyen befektetést választóknak.
Az ETF-ek globális vagyona 3,8 százalékkal 12 290,2 milliárd dollárra nőtt márciusban az LSEG Lipper friss adatai szerint. A 453,7 milliárd dolláros bővüléshez a friss befektetések 147,8 milliárd dollárral járultak hozzá, nagyobb részét azonban a hozamok tették ki. A kedvező piaci széljárás 306 milliárd dollárral értékelte fel a tőzsdén kereskedett alapok összvagyonát, vagyis kifizetődött ilyen eszközökben tartani a megtakarításokat.
A megtakarítók ezen belül is leginkább a részvényes termékeket keresték, bő 115 milliárd dollárt lekötve ezekben. A második legnépszerűbbnek a kötvény ETF-ek bizonyultak 23,7 milliárdos értékesítéssel. Az alternatív eszközökbe 6,3 milliárd dollárnyi friss megtakarítás érkezett, és közel másfél milliárdos tőke érkezett a pénzpiaci ETF-ekbe is. Az árupiaci termékek további 800 milliós, a vegyes ETF-ek 400 milliós beáramlást regisztráltak. Az ingatlan ETF-ek egyedüliként csekély, 50 millió dolláros kiáramlást könyvelhetek el.
A hónap nagy nyertesei az amerikai részvény ETF-ek, melyekből összesen 55,5 milliárd dollárnyit vásároltak világszerte.
A legkeresettebbek közé tartoztak emellett a globális, amerikai részvényeket nem tartalmazó eszközök is 8,4 milliárdos nettó értékesítéssel. A harmadik legnépszerűbb terméktípusnak a tajvani részvényekbe fektető ETF-ek bizonyultak 7,8 milliárdos tőkebeáramlással.
A befektetők általában véve is inkább a kockázatosabb eszközöket keresték, a tíz legnagyobb volumenben értékesített termék között hat részvény-, három kötvény- és egy alternatív ETF szerepel.
A befektetési szolgáltatók versenyében az amerikai vállalatok domináltak múlt hónapban is. A legtöbb pénzt a BlackRockhoz vitték a befektetők, a globális piacvezető amerikai alapkezelőhöz tartozó iShares ETF-jei 34,9 milliárd dolláros tőkebeáramlást regisztráltak. A második helyen a State Street Global Advisors végzett 25,6 milliárd dolláros lekötéssel. A képzeletbeli dobogó harmadik fokára pedig a Vanguard állhatott fel 24,5 milliárdos friss megtakarítást bevonzva a piacról.
A piaci koncentrációt jól mutatja, hogy a három vezető amerikai befektetési vállalatnál ezzel már közel 8000 milliárd dolláros ETF-vagyont fialtatnak a befektetők, ami a globális állomány 65 százaléka. A teljes vagyon több mint négyötöde pedig 10 szolgáltatóhoz köthető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.