Égnek az amerikai pénzügyi tanácsadók telefonvonalai. A befektetők most döbbentek rá, hogy választási év van. Ráadásul az idei első hónapokban felfutott a részvénypiac. Ezért a rázósnak ígérkező kampányszakasz előtt sokan a kitárazáson törik a fejüket.
Az urnáknál szavazzanak, ne a tőzsdén
– győzködi ügyfeleit Matthew Wilson, a Roseville Wealth Management ügyvezető igazgatója, aki úgy látja: Amerika-szerte idegesek a befektetők a Biden–Trump-összecsapás miatt. A Wall Street stratégái meg alig győzik az alternatív prognózisok gyártását, hogy miként hatna a demokrata vagy republikánus győzelem a részvényekre, a kamatlábakra vagy épp az olajárakra.
A kihívás nagy, hiszen a következő elnök az eszkalálódó közel-keleti konfliktusok és a csúcsosodó orosz–ukrán háború előterében lesz kénytelen vezetni az Egyesült Államokat. Ráadásul diametrálisan eltérő döntések várhatók olyan ügyekben, mint a migráció vagy a Fed vezetése.
Már a kampány első szakaszában kiéleződött a vita az adórendszerről. Biden az amerikai háztartások alsó 97 százalékának nyújtana adókedvezményt. A republikánusok viszont kiterjesztenék a 2017-es adótörvényeket, ami minden jövedelmi osztályban csökkentené az adó mértékét, de a háztartások 9 százalékában mégis növelné az adófizetést, a kedvezményes kulcs eltörlése miatt. Akármelyik jelölt nyeri a választást,
az új adminisztrációnak valamit lépnie kell, mert Trump intézkedései 2025-ben elévülnek.
Régóta aggodalom forrása a washingtoni kormányzat túlköltekezése és az ezzel járó kincstárikötvény-kibocsátások áradata. A BNP elemzői szerint Trump és a republikánusok győzelme az adócsökkentés kiterjesztése miatt csak szélesítené a költségvetési hiányt. Ám a demokraták győzelme sem hozna fiskális szigort, annál is kevésbé, mert Biden is prolongálná a Trump-korszak adómérséklő intézkedéseinek egy részét.
Historikus tapasztalatok szerint megszokott a részvények kiugró volatilitása a választási években. Ám ahogy a bizonytalanság elmúlik, a részvények jellemzően emelkedéssel zárják a választási éveket. Érdekes módon, az év egészét tekintve nincs nagy különbség a részvények átlagos teljesítménye között azokban az esztendőkben, amikor választásokat tartanak, és azokban, amelyekben nincs elnökjelölti versenyfutás.
Mindkét párt sokat akar költeni a győzelem után, ebben sincs különbség a demokraták és a republikánusok között
– mondja David Sadkin, a Bel Air Investment Advisors partnere, aki az amerikai költségvetési hiány növekedésére tippel, s minden ügyfelét óva inti attól, hogy nagyobb tétekben fogadjon az elnökválasztás kimenetelére. Szerinte a piaci hatást lehetetlen megjósolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.