Még évekkel a kezelés után is ígéretes eredményeket hoz a BioNTech rák elleni vakcinája – derült ki a vállalat által az Amerikai Rákkutató Társaság Kaliforniában tartott éves találkozóján vasárnap közzétett hosszú távú vizsgálati adatokból, melyeket a német Handelsblatt ismertetett.
Az I. fázisú klinikai vizsgálati adatok azt mutatják, hogy a Nobel-díjas Karikó Katalin és Drew Weissman által kifejlesztett szintetikus mRNS-technológiára épülő vakcina a hasnyálmirigyrákkal műtött betegeknél még három évvel a kezelés után is mérsékli a visszaesés kockázatát. Konkrétan a BNT122 hatóanyagról van szó, amelyet a Biontech a Roche leányvállalatával, a Genentechhel közösen fejlesztett ki.
A vakcina által indukált neoantigén-specifikus T-sejtek több mint 80 százaléka még három évvel a beadást követően is kimutatható volt az immunválaszt mutató betegeknél. Ezeknél a betegeknél a nem reagáló betegekhez képest meghosszabbodott a kiújulásmentes túlélés mediánja – írja a Globenewswire.
Ez az eredmény már csak azért is szenzációs, mert köztudomású, hogy a hasnyálmirigyrák az egyik leggyorsabb lefolyású onkológiai betegség, amely általában fél év alatt elviszi áldozatait. Elképzelhető, hogy még a legendás vízilabdázó Benedek Tibor vagy Esterházy Péter író is köztünk lehetne, ha egy ilyen kezeléshez jutottak volna, amely persze a megbetegedésük időpontjában még teljesen lehetetlen volt.
Ezek az új adatok korai kedvező jelzést adnak az egyénre szabott, mRNS-alapú, rák elleni vakcinánkban rejlő potenciálra ebben az eddig gyógyszerekkel kevéssé kezelhető indikációban. A technológiánk a citotoxikus T-sejtek aktiválásával segítheti a betegség korai szakaszában a maradék tumorfókuszok felszámolását, hogy késleltesse vagy megelőzze a betegség kiújulását – emelte ki Özlem Türeci, a Biontech vezető orvosigazgatója és társalapítója.
A Genentechhel folyamatban lévő második fázisú vizsgálatunk célja, hogy megerősítse ezeket az eredményeket
– tette hozzá.
A mainzi BioNTechre rá is fér az új rákgyógyszerek sikere, hiszen jelenleg csupán egyetlen terméke van a piacon, mégpedig az amerikai Pfizer segítségével fejlesztett, Corminaty nevű, koronavírus elleni vakcina, amelyre viszont vészesen lecsökkent a kereslet. A BioNTech árbevétele ennek megfelelően 2023-ban éves bázison 78 százalékkal, 3,8 milliárd euróra, a nettó profitja pedig 90 százalékkal, 930 millió euróra esett vissza, mindkét soron a piaci várakozásokat is alulmúlva. Így egyre nő a nyomás a vállalaton az új termékek gyors bevezetése érdekében.
A cég első rákgyógyszere a tervek szerint mindenesetre 2026-ban kerülne piacra, ahogyan azt Ugur Sahin vezérigazgató és társalapító az év elején bejelentette. Ettől kezdve pedig a vállalat minden évben új – egyebek között a mell- és a tüdőrák gyógyítását is lehetővé tévő – onkológiai gyógyszerekkel jönne ki, 2030-ig összesen tíz indikációra engedélyt szerezve.
A német biotechnológiai vállalat fejlesztés alatt álló termékei közül 13 van az első tíz a második, öt pedig a harmadik fázisú klinikai tesztelés szakaszában.
Ahogy több vele készült interjúban elmondta, Karikó Katalin szeme előtt is a rák gyógyítása lebegett, amikor még Magyarországon az mRNS-technológia kikísérletezésébe fogott. A koronavírus-járvány kitörését követően azonban a technológiát sikerült ez ellen a vírus ellen is bevetni. A korábban a BioNTech alelnökeként is dolgozó kutató legfontosabb célja ugyanakkor mindvégig a rák leküzdése maradt.
A társaság részvényei idén eddig közel 20 százalékkal, 90,5 dollárra estek New Yorkban, és a kedvező hír ellenére az amerikai tőzsdenyitás előtti online kereskedésben hétfőn délelőtt is mínusz 0,2 százalékon álltak.
A londoni tőzsdecsoport (LSEG) elemzői konszenzusa vételre ajánlja a papírt, méghozzá 110 dolláros medián célárral.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.