Hetek óta osztaléklázban égnek a befektetők, a magyar és a régiós tőzsdei vállalatok is sorra jelentik be a tavalyi eredményük után fizetendő részvényesi juttatások mértékét. Csak a pesti tőzsdén mintegy félezer milliárd forintot szórnak ki a vállalatok a következő hónapokban, a befektetők jókora hozamokat zsebelhetnek be számos magyar részvénnyel, melyek közül a Duna House, a CIG Pannónia és Alteo számít a legbőkezűbbnek.
A magyar piac mellett érdemes lehet a szomszédos börzéken is szétnézniük az osztalékvadászoknak, a román, a szlovén és a horvát cégek között is találni két számjegyű hozamokkal kecsegtetőket, ráadásul két déli szomszédunknál eurós kifizetésre számíthatnak a tőzsdézők, akik így a gyenge forinttal szemben is bebiztosíthatják magukat.
A legjobb beszállási lehetőséget – szigorúan az osztalékhozamot tekintve – a román cégek kínálják, közülük is két pénzügyi vállalat.
Keleti szomszédunknál rengeteg közmű- és energiacéget jegyeznek a tőzsdén, többségük hagyományosan bőkezű, ha az eredmény visszaosztásáról van szó.
Az elmúlt évek egyik legnagyobb régiós tőzsdei sztorija, a Hidroelectrica például teljes, 6,3 milliárd lejes – 1,37 milliárd dolláros – tavalyi eredményét szétosztja a befektetők között, ha a vezetőség gáláns osztalékjavaslatára a befektetők is rábólintanak az április 29-i közgyűlésen. Az Európa-szerte csaknem kétszáz vízerőművel és néhány napenergiafarmmal is rendelkező vállalat papírjait 10,6 százalékos hozammal lehet megvenni.
A Hidroelectricáéval azonos hozamot ígér a legnagyobb szlovén bank, az NLB is, lényeges különbség azonban, hogy a 2023-ban 550 millió eurós nyereséget termelő pénzügyi csoport euróban fizet, emiatt a magyar befektetőknek is vonzóbb lehet. Különösen az OTP alig valamivel több, mint 3 százalékos osztalékajánlatával összevetve. A legnagyobb magyar bank romániai érdekeltségét átvevő Banca Transilvania 4,4 százalékos osztalékhozamot kínál.
A Richter 423 forintos osztalékánál ugyancsak vonzóbb a szlovén szektortárs Krka 7,5 eurós, a részvényárfolyamra vetítve 6 százalékos hozama, a román olajcég, az OMV Petrom lejben érkező, hasonló arányú kifizetése azonban nem tűnik versenyképesnek a Mol jelenleg is 8 százalék feletti hozamával.
A Magyar Telekoméhoz hasonló osztalékhozammal lehet hozzájutni a régiós távközlési cégek euróban jegyzett papírjaihoz is: a Hrvatski Telekom 5 százalékot, a Telekom Slovenije 4,4 százalékot fizet egy részvényre vetítve.
Érdemi hozammal vásárolhatók még a cernavodai atomerőművet üzemeltető Nuclearelectrica és aromán olaj- és gázvezeték-üzemeltető Conpet papírjai, valamint a horvát telekommunikációs piacon aktív Ericsson Nikola Tesla is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.