BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szintet lép a Mol olajtermelése

A Mol közel 10 százalékos érdekeltségével működését megkezdő ACE-platformot és a hozzá kapcsolódó létesítményeket napi 100 ezer hordó olaj feldolgozására tervezték, és a projekt teljes élettartama alatt várhatóan 300 millió hordónyi olajat emelnek ki.

Megkezdődött az olajkitermelés a részben a Mol érdekeltségét képező Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) olajmezőhöz tartozó új Azeri Central East (ACE) fúrótornyon, a Kaszpi-tenger azerbajdzsáni szektorában – jelentette be a BP mint az ACG-projekt üzemeltetője.

Oil rig drilling pipe at surface of water
Szintet lép a Mol olajkitermelése / Fotó: Terry Vine / GettyImages (a kép illusztráció)

Az ACE-platform a hetedik fúrótorony, amelyet a Kaszpi-tengeri óriási ACG-mezőre telepítettek – írja az azeri Trend hírügynökség. Az ACG-én 1997-ben kezdték meg a kitermelést, és azóta az eddigi 6 fúrótoronnyal több mint 4,3 milliárd hordó olajat hoztak a felszínre.

A hetedik fúrótornyot és a hozzá kapcsolódó létesítményeket napi 100 ezer hordó olaj feldolgozására tervezték, és a projekt teljes élettartama alatt várhatóan 300 millió hordónyi olajat emelnek ki. Az olaj a tengeri platformra telepített feldolgozó létesítményeken, majd egy új csővezetéken keresztülhaladva, egy 30 hüvelykes tenger alatti vezetékbe jut, amelyen át a mintegy 130 kilométerre fekvő szárazföldi Sangachal terminálhoz szállítják.

Az ACE kezdeti termelése az év végén fejleszteni kezdett első kútjából származik.

A volumen 2024 végére várhatóan napi 24 ezer hordóra nő, miután a további két tervezett kút üzembe helyezése is megtörtént.

Az ACG-projektben a BP 30,37 százalékkal, az azeri Socar 25 százalékkal, a Mol 9,57 százalékkal, a japán Inpex 9,31 százalékkal, a norvég Equinor 7,27 százalékkal, az ExxonMobil pedig 6,79 százalékkal vesz részt.

A Mol már 2020-ban beszélt róla, hogy 2024-től megugrik a termelés az ACG mezőn, miután elindul a 7. fúrótorony működése is – mondta el a Világgazdaságnak Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázpiaci elemzője.

A fejlesztés már 2-3 éve folyamatban van, nem a mostani 90 dolláros ár ihlette, bár gondolom a szereplőknek nincs ellenére

– tette hozzá az elemző.

Pletser Tamás arra is felhívta a figyelmet, hogy az azeri állammal kötött termelésmegosztási szerződés (PSA) mérsékli a konzorciumi tagok magas olajáron elért nyereségét, mivel magasabb árnál nagyobb termelési hányad jut az azeriekre, persze csak ha már a projekt bevétele fedezte a költségeket.

A Mol a hetedik platform beindításával napi 3-5 ezer hordóval növelheti az olajtermelését. Pontosabb becslést az elemző csupán a termelésmegosztás részleteinek ismeretében tudna tenni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.