Megkezdődött az olajkitermelés a részben a Mol érdekeltségét képező Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) olajmezőhöz tartozó új Azeri Central East (ACE) fúrótornyon, a Kaszpi-tenger azerbajdzsáni szektorában – jelentette be a BP mint az ACG-projekt üzemeltetője.
Az ACE-platform a hetedik fúrótorony, amelyet a Kaszpi-tengeri óriási ACG-mezőre telepítettek – írja az azeri Trend hírügynökség. Az ACG-én 1997-ben kezdték meg a kitermelést, és azóta az eddigi 6 fúrótoronnyal több mint 4,3 milliárd hordó olajat hoztak a felszínre.
A hetedik fúrótornyot és a hozzá kapcsolódó létesítményeket napi 100 ezer hordó olaj feldolgozására tervezték, és a projekt teljes élettartama alatt várhatóan 300 millió hordónyi olajat emelnek ki. Az olaj a tengeri platformra telepített feldolgozó létesítményeken, majd egy új csővezetéken keresztülhaladva, egy 30 hüvelykes tenger alatti vezetékbe jut, amelyen át a mintegy 130 kilométerre fekvő szárazföldi Sangachal terminálhoz szállítják.
Az ACE kezdeti termelése az év végén fejleszteni kezdett első kútjából származik.
A volumen 2024 végére várhatóan napi 24 ezer hordóra nő, miután a további két tervezett kút üzembe helyezése is megtörtént.
Az ACG-projektben a BP 30,37 százalékkal, az azeri Socar 25 százalékkal, a Mol 9,57 százalékkal, a japán Inpex 9,31 százalékkal, a norvég Equinor 7,27 százalékkal, az ExxonMobil pedig 6,79 százalékkal vesz részt.
A Mol már 2020-ban beszélt róla, hogy 2024-től megugrik a termelés az ACG mezőn, miután elindul a 7. fúrótorony működése is – mondta el a Világgazdaságnak Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázpiaci elemzője.
A fejlesztés már 2-3 éve folyamatban van, nem a mostani 90 dolláros ár ihlette, bár gondolom a szereplőknek nincs ellenére
– tette hozzá az elemző.
Pletser Tamás arra is felhívta a figyelmet, hogy az azeri állammal kötött termelésmegosztási szerződés (PSA) mérsékli a konzorciumi tagok magas olajáron elért nyereségét, mivel magasabb árnál nagyobb termelési hányad jut az azeriekre, persze csak ha már a projekt bevétele fedezte a költségeket.
A Mol a hetedik platform beindításával napi 3-5 ezer hordóval növelheti az olajtermelését. Pontosabb becslést az elemző csupán a termelésmegosztás részleteinek ismeretében tudna tenni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.