Újabb rekordokat ért el májusban a Budapesti Értéktőzsde vezető indexe. Ugyan a BUX áprilishoz képest a hónap végére kissé visszaesett, és 67 906,5 ponton zárt, a május 27-i 69 803 pontos záróértéke napi rekord a hazai tőzsdetörténetben. Az azonnali részvénypiac forgalma 284 milliárd forintra nőtt, a hazai papírok napi átlagban 13,5 milliárd forintért cseréltek gazdát.
A globális piacok májusban vegyesen teljesítettek, ám az amerikai S&P 500 részvényindex a magas kamatlábak és a tartós inflációs nyomás ellenére is 4,8 százalékot ralizott.
A geopolitikai kockázatok, különösen a közel-keleti konfliktusok és a Szuezi-csatorna körüli zavarok növelték a volatilitást, emiatt a globális kereskedelmi folyamatokat is befolyásolták. Európában ugyan tovább csökkent az infláció, de a magas kamatok korlátozták a növekedési potenciált. Az USA-ban a fogyasztói árindex éves növekedése 3,5 százalék volt, ami csökkentette a vásárlóerőt. Ázsiában az e-kereskedelem és a mesterséges intelligencia által generált kereslet fenntartotta a piaci aktivitást, a Panama-csatornára vonatkozó korlátozások pedig enyhültek, de a helyzet még nem normalizálódott teljesen.
A BUX-index májusban 67 906,5 ponton zárt, amely 0,3 százalékos csökkenés az áprilisi záróértékhez képest, ugyanakkor az index május 27-én új csúcson, 69 803 ponton zárt. Májusban először törte át a 70 ezer pontos szintet is az index.
A legforgalmasabb hazai papírok rangsorában nem történt változás, múlt hónapban is
A négy blue chip részvény közül egyedül a Magyar Telekom tudott drágulni, hat százalékkal. Az OTP árfolyama közel 5 százalékkal, a Richter kurzusa 7,3 százalékkal, a Mol jegyzése 2,6 százalékkal csúszott lejjebb. A csökkenésben ugyanakkor az osztalékszelvények levágása is szerepet játszott.
A közepes méretű vállalatok és a kispapírok közül a Delta Technologies zárt különösen erős hónapot, 93 százalékos növekedéssel.
Az azonnali részvénypiac összforgalma 284 milliárd forintot tett ki májusban, amely a napi átlagot tekintve 13,5 milliárd forintot jelent.
A befektetési szolgáltatók között májusban is a Wood & Company zárt az élen 167,1 milliárd forinttal, amit a Concorde és az Erste követett, 130,5 és 97,8 milliárd forinttal. Az árupiac forgalma csökkent áprilishoz képest, az összforgalom 208,5 millió forintot tett ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.