A Reuters devizapiaci elemzői körében végzett felmérése szerint a feltörekvő piaci devizák – köztük a forint is – idén nehezen állnak talpra, ugyanis az amerikai jegybank nem fogja elsietni a kamatcsökkentést, amivel erősen tartja a dollárt.
A május 31. és június 4. között több mint ötven devizastratéga körében végzett felmérés szerint a feltörekvő piacok szinte valamennyi devizája gyengülni fog, vagy a legjobb esetben is oldalazik az árfolyamuk a következő három-hat hónapban. A feltörekvő piaci eszközök enyhén erősödtek, miután a gyenge amerikai makroadatok azt sugallták, hogy a Fed már szeptemberben megkezdheti a kamatcsökkentést.
Az amerikai monetáris politikai döntéshozók azonban továbbra is szűkszavúan nyilatkoznak a kamatvágás pontos időzítéséről, így a feltörekvő piaci devizák is kénytelenek kivárni.
A legtöbb feltörekvő piaci deviza stabilizálódott az elmúlt hónapban, de úgy gondoljuk, hogy többen közülük nyomás alatt maradnak, amíg az amerikai hozamok nem csökkennek
– mondta a Reutersnek Ruben Gargallo Abargues, a Capital Economics közgazdásza. A forint euróval és dollárral szembeni árfolyamán is látszik, hogy a piac elkezdte beárazni az erős dollárt, arra számít, hogy a Federal Reserve az idén a vártnál kevesebbszer csökkent kamatot.
Az elmúlt napokban Indiában, Dél-Afrikában és Mexikóban választást tartottak, és a feltörekvő piacok várhatóan rövid távon továbbra is volatilisek maradnak, a befektetők emésztgetik, hogy az eredmények hogyan befolyásolják a jövőbeli gazdasági teljesítményt.
Az elemzők prognózisa szerint
Mexikóban Claudia Sheinbaum lett az ország első női elnöke, a Dél-Afrikában az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) az elmúlt harminc év legsúlyosabb választási kudarcát szenvedte el.
A mexikói peso kedden november óta a leggyengébben zárt a dollárral szemben, miután úgy tűnt, hogy az ország kormányzó pártja szupertöbbséget szerez a kongresszusban, ami a piacok szerint alkotmánymódosítást és a fékek és ellensúlyok csökkentését eredményezheti. Erick Martinez, a Barclays elemzője azonban arra számít, hogy a hatás rövid életű lesz.
A por leülepszik majd, a piacok összeszedik a számokat, és megállapítják, mi valósítható meg, mi nem, aztán visszatér a globális tényezők hatása, főleg a mexikói és az amerikai gazdaság közötti erős kapcsolatok
– írta az elemző. Dél-Afrikában a befektetők arra várnak, hogy kiderüljön: az ANC a pártok széles skálájából – a marxistáktól a szabadpiacok híveiig – melyiket választja potenciális koalíciós partnerének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.