Meglepetések mindig lehetnek, hiszen már márciusban is tűkön ültek a befektetők, s végül nem történt semmi. Ám a most csütörtöki kamatvágást már a jegybanki nyilatkozatok is megalapozták. Valójában már a lehetséges következményeket árazza a piac.
Már márciusban arra hívta fel a figyelmet a JP Morgan , hogy az európai infláció egyharmadát az energiaköltségek adták, egy másik harmadot az élelmiszerárak, s csupán a szolgáltatások inflációja extrém. Erre alapozták azt a várakozást, hogy
az EKB előbb lép és többet vág,
mint a Fed. Bár az északi gazdaságok köhécselnek, de a déliek pörögnek, részint a turizmussal is összekapcsolhatóan, s az amerikai elemzők középtávon konjunktúrára számítanak Európában, amit az infrastrukturális fejlesztések is támogathatnak.
A várakozások szerint az Európai Központi Bank a héten megkezdheti a kamatvágási ciklust, s a 4,5 százalékos irányadó rátát 3,75 százalékra csökkentheti.
Amilyen biztos a piac a kamatcsökkentés startját illetően, annyira elbizonytalanodtak az elemzők és a befektetők abban, hogy vajon mi lehet a folytatás. Még a közelmúltban is három kamatvágást áraztak, most már csak kettőt várnak idén az európai jegybankároktól. De miután a Fed idei kamatvágásainak várt száma egyre csökkent, továbbra is erősebb dinamikát látnak bele az EKB döntéseibe.
Az EKB és/vagy a Fed kamatvágása felolvaszthatja a fagyos devizapiacokat, ahol az elmúlt hónapokban annyira lecsökkent a volatilitás, ami már a kereskedést fékezte. Pontosabban a súlypont áthelyeződött a carry trade ügyletekre, aminek az árfolyamrángató hatása a forint piacán is többször jelentkezett. A carry lényege, hogy miként a betétes kamatra tarthat igényt, a kölcsönvevő pedig kamattal is tartozik, úgy a gyakran csak FX-ként (Forex, Foreign Exchange) emlegetett devizapiacon is kamatot fizetünk és kamatot kapunk, ha pozíciót nyitunk egy devizapárra. A pozitív kamatkülönbözet pedig a fagyos piacon is nyereség.
Egy fejlett piaci kamatvágás nyomán fellégezhetnek a feltörekvő piaci, köztük a magyar jegybankárok is. A magyar, a lengyel vagy a cseh piactól ugyanis érdemi kamatprémiumot várnak az európai és amerikai kamatokhoz képest. Más szóval,
az EKB kamatpályája meghatározó a magyar alapkamat szempontjából.
Ha az európai jegybankárok vágnak, akkor a magyar döntéshozók mozgástere is nő, nagyobb lehetőségük van a kamatcsökkentésre.
Az EKB kamatvágása eurógyengülést ígér, s vele szemben a forint, a zloty és a cseh korona erősödését hozhatja. Egyúttal a dollár erősödése is várható az euróval szemben, ha a várakozások szerint az EKB már most vág, s a Fed csak szeptemberben. Az amerikai kamatelőny ebben az esetben a kötvénypiacon is átrendeződést hozhat, vonzóbbá válhatnak a tengerentúli kötvények az európaiakkal szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.