A friss EP-választási eredmények máris drasztikus csapást mértek az euróra és a kontinens tőzsdéire egyaránt, a mélyrepülésről pedig elképzelhető, hogy nem is rövid távú lesz: a szélsőjobb ilyen mértékű előretörésére ugyanis sem a piacok, sem az elemzők nem voltak felkészülve – még ha az irány már előzetesen is szinte teljesen biztosnak volt tekinthető.
A választási eredmények megjelenése óta közzétett elemzői jegyzetek egyre borúsabb képet festenek a közös deviza kilátásairól, a végkövetkeztetés ugyanis nagyjából az, hogy a szélsőségek mélyülő politikai jelenléte alapjában véve rengetheti meg a kontinens piacába vetett hitet, ami az eszközök értéktelenedéséhez vezethet majd – közölte a Bloomberg.
És ez a folyamat már most elkezdődött: csapnivaló választási eredményét látva Macron francia elnök feloszlatta a parlamentet, és előrehozott választást írt ki, a belga miniszterelnök lemondott ugyanezen okokból, a német kormánykoalíció pedig soha nem látott rossz eredményt ért el a voksolás végeztével – mindezt látva ez euró 0,5 százalékkal egyhavi mélypontra süllyedt a dollárral szemben, a nyugat-európai tőzsdék pedig tetemes mínusszal kezdték a választás utáni első munkanapot.
Az elemzők jegyzeteikben kiemelik: a bizonytalansággal együtt jó eséllyel a volatilitás is visszatér majd és nyomást helyez a világ második legtöbbet kereskedett devizájának piacára – igaz, stresszorból az elmúlt napokban sem volt már híján a közös európai deviza. A vártnál erősebb pénteki amerikai munkaerőpiaci adatok láttán ugyanis ismét átalakultak a Fed kamatpályájával kapcsolatos várakozásai, a kettő helyett ismét csak egy vágást áraznak a piacok, ami hosszabban magasan maradó alapkamatot és ezáltal robusztusan regnáló dollárt eredményezhet. Ami már magában is fájdalmas lenne az euró számára, de a tegnapi szélsőjobbos európai parlamenti előretörés az elemzők szerint megkérdőjelezi
És akkor a német kormánykoalíció, azaz a kontinens legnagyobb, igaz, jelenleg erősen recsegő gazdasága felett diszponáló szerv tegnapi arcvesztéséről még nem is beszéltünk.
A hazai deviza kissé talán érdekes módon még nagyobbat esett az elmúlt órákban, mint az euró, pedig hazai fronton nem történt különösebb szélsőjobbos EP-előretörés: igaz, a Tisza Párt 7 mandátuma sokak számára egyértelműen meglepetés lehetett nemzetközi fronton.
A hazai deviza lényegi csúszása ezért minden jel szerint inkább a dollár átfogó és előremutató erősödésének, illetve a ma reggeli inflációs adatoknak köszönhető: a májusi pénzromlás a várt 4,2 százalék alatt, 4 százalékon futott be, ami utalhat arra a befektetők számára, hogy az MNB-nek van további tere csökkenteni a kamatokat, ami a forint támaszának csökkenését, így a hazai deviza várható gyengülését vetíti előre. A forint árfolyama, 11.30-ra fél százalékkal, 393,4 csökkent az euróhoz képest.
A forint piacán ugyanakkor a választás eredményein túl is lesznek izgalmak a héten: a Fed ugyanis szerdán dönt az amerikai alapkamatról, és ugyan a piacok biztosak benne, hogy nem lesz vágás még egy jó ideig a tengerentúlon, Powellék kommunikációja nagyon sokat nyom majd a latban a devizánk közeljövőbeli alakulását tekintve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.