Néha nem nagyon érteni, hogy miért óvatoskodnak az amerikai jegybankárok, ha enyhül az árnyomás ? A Wall Streeten közszájon forog egy lehetséges magyarázat. A magasan rekedt jelzálogkamatok miatt akadoznak a lakásértékesítések, emiatt keresleti piac alakult ki a bérlakások szegmensében. Ezért újra meredeken emelkedhetnek a bérleti díjak, s ez tartósan gátolhatja az infláció apadását.
A lakásbérleti kereslet határozottan fellendül
– mondta Igor Popov, az Apartment List hirdetési weboldal vezető közgazdásza, hozzátéve: túl jutott a piac a mélyponton.
A nagy lakástulajdonosok azt mondják, hogy kevesebb bérlő költözik ki lakást vásárolni, mint valaha,
a rekordmagas lakásárak, a korlátozott kínálat és a magasan ragadt jelzálogkamatok miatt.
A foglalkoztatás erőteljes növekedése megnyitotta az ajtót a bérbeadók számára a bérleti díjak emelésére.
A munkaerőpiac lendülete árazási erőt kölcsönöz a lakások bérbeadóinak
– mondta Linda Tsai, a Jefferies ingatlanrészvény-elemzője.
Az Egyesült Államokban két módszerrel számítják az inflációt. Az egyik a fogyasztói árindex, a CPI, a másik pedig a kereskedelmi minisztérium által közzétett személyes fogyasztási kiadások (PCE) árindexe. A CPI és a PCE általában eltér egymástól. Ami azért zavaró, mert a Fed a PCE-inflációt részesíti előnyben, míg az egyszerű befektetők jobbára a fogyasztói árindexet (CPI) figyelik. Így gyakran előáll az a helyzet, amikor a jegybankárok más inflációt látnak, mint a piac.
Tovább bonyolítják az inflációs képet az emelkedő bérleti díjak, megnehezíthetve a Federal Reserve számára a kamatlábak enyhítését. A munkaügyi minisztérium adatai azt mutatták, hogy az infláció a vártnál hűvösebb volt a múlt hónapban, de az a kilátás, hogy a lakástulajdonosok többsége emeli a bérleti díjakat, ellensúlyozhatja az alacsonyabb árak hatását.
Még májusban is forró volt a lakhatási infláció,
amely jellemzően hónapokkal elmarad a széles piaci árhullámtól, s év per év alapon 5,4 százalékot mért a Munkaügyi Statisztikai Hivatal.
Az amerikai lakhatási helyzet bonyolult, a legjobb, amit tehetünk a lakáspiacért, hogy leszorítjuk az inflációt, annak érdekében, hogy csökkenthessük a kamatokat
– fogalmazott Jerome Powell, a Fed elnöke.
A jegybankári várakozásokat tükröző dot plot tábla most az amerikai kamatcsökkentési periódus őszi-téli startját jelzi.
Érdekes módon a döntéshozók közül a héják és a galambok is mélyen hallgatnak. Nehéz megítélni, hogy mire is készülnek. Pláne azt, hogy mikor?
Powell óvatoskodása, a bízz, de ellenőrizz, pedig annak kockázatát növeli, hogy addig-addig óvatoskodnak, amikor már késő lesz, s odaverik az amerikai gazdaságot, elvétve a puha landolást.
Az európai és a kanadai jegybankárok már túl vannak az első kamatvágáson. Igaz, Christine Lagarde a kamatcsökkentés ellenére is meglepően és manifeszt módon héja maradt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.