A kriptopiac legnagyobbjait is magával rántotta az amerikai tőzsdéken szerdán elindult szakadás, amely nagyrészt azt követően robbant be, hogy az Alphabet a frissen közzétett gyorsjelentésében arra utalt: a mesterséges intelligenciába való befektetéseinek a megtérülései ideje jóval hosszabb is lehet, mint amire a befektetők előzetesen számítottak.
A Magnificent Seven néven emlegetett hét tech óriás a szerdai mélyrepülésben közel 800 milliárd dollárt vesztett összesített értékéből, a földindulásszerű szakadás hullámai pedig villámgyorsan elértek a kriptopiacra is, amely már nemegyszer bizonyította, hogy ha a hagyományos piacokon bizonytalanság tör ki, akkor rendre hatalmas korrekciókba tud fordulni.
A bitcoin árfolyama
ezzel közel 10 százalékosra nyújtotta az elmúlt öt napban látott mélyrepülését.
Az ether szakadása kifejezetten meglepő lehet sokak számára, mivel a második legnagyobb kriptodeviza ETF-jei éppenhogy csak debütáltak a tőzsdén, ez pedig alapvetően pozitív hangulatot kellene hogy kölcsönözzön az eszköz számára – még úgy is, hogy a messze legnagyobb etheres alapból, a
Grayscale ETHE-jéből 811 millió dollár áramlott ki két nap alatt
a versenytársakhoz mérten tízszeres prémiumot képviselő kezelési költségei nyomán.
Noelle Acheson, a Bloomberg elemzője szerint ezt az ellentmondást azonban könnyedén fel lehet oldani: véleménye szerint az ether alapjai jó eséllyel most ugyanazt a „buy the rumor, sell the news”, azaz „vedd a pletykára, add el a hírre” jelenséget mutatják be, amit a bitcoin alapjainak januári debütálásakor is láthattunk – ez pedig hamarosan lecsenghet, így ha a tágabb piaci hangulat helyre tud rázódni, akkor valószínű, hogy az ether-ETF-ek tőkeáramlása is normalizálódhat majd.
A széles körű piaci pesszimizmuson túl az etherhez hasonlóan a bitcoinnak is van még legalább egy saját oka a most látott gyengélkedésre. A legnagyobb kriptodeviza befektetői ugyanis egy potenciálisan hamarosan érkező eladói túlsúlytól tartva hagyhatták el pozícióikat, ami a még 2014-ben bedőlt, korának legnagyobb kriptotőzsdéjeként számon tartott Mt. Gox japán brókercéghez köthető.
A Mt. Gox ugyanis közel egy évtizednyi jogi huzavona után, tegnap késő éjszaka elkezdte visszajuttatni volt ügyfeleinek a korábban nála tárolt tokenjeiket,
melyek összértéke a jelenlegi számítások szerint nyolcmilliárd dollár környékén van.
Sok befektető attól tart, hogy amint a bitcoinjaikat tíz évre elvesztő, régi ügyfelek visszakapják javaikat, egyből a piacra dobják majd őket – hiszen míg egy bitcoin a tőzsde bedőlésekor mindössze pár száz dollárt ért, mára egy token értéke meghaladja a 64 ezer dollárt is, így akik korán szálltak be, mostanra bődületes profiton ülnek, melyet könnyen lehet, hogy realizálni is szeretnének, amint csak lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.